1 M2 ‘YE NE KADAR EPOKSİ KULLANILMALI?

29.04.2019
7.097
1 M2 ‘YE NE KADAR EPOKSİ KULLANILMALI?

Epoksi zemin kaplama özellikle son zamanların yeni trendi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedenleri arasında farklı pek çok alana uygun çeşitlilikte, yapıda ve renkte olmasıdır. Hastahane ve laboratuvarlarda anti bakteriyel ve kolay temizlenebilme özellikleri ön plana çıkarken evlerdeki kullanımında dekoratif seçeneklerin çokluğu ve kolay temizlenebilir olması tercih sebebi olmaktadır.

Epoksi kaplama uygulamaları için pek çok çeşit bulunmaktadır.

*Portakal kabuğu desenli

*şeffaf

*self leveling

*Üç boyutlu

*anti- statik

*metalik epoksi boya

*epoksi boya

1 m2 nekadar epoksi gider

1-m2-nekadar epoksi gider

Anti-statik epoksi zemin kaplama fabrika, hastane, laboratuvar gibi alanlarda daha fazla uygulanırken üç boyutlu epoksi kaplama ise evlerde daha uygulanmaktadır. Sadece müşterinin hayal gücünün ve uygulayacak olan ustanın yetenekleriyle sınırlı olan epoksi uygulamaları zemin döşemelerinde görsel olarak sonsuz seçenek sunuyor. Bu seçenekleri değerlendirirken uygulanacak alanın niteliği ve büyüklüğü de göz önüne alınmak zorundadır. Epoksi zemin kaplaması, 1M2’ lik bir alandan yüzlerce M2 ’ lik bir alana uygulanabilir. Ancak bir alanın zemininin epoksi ile kaplanmasından önce profesyonel bir ekip alanda keşif yapmalıdır. Zeminin durumu çok önemlidir. Zemin kalınlığı uygulanmak istenene epoksi çeşidine uygun değilse; uygun hale getirmek için bir ön çalışma yapmak gerekir. Bu da istenirse başka bir ustaya istenirse epoksi uygulama ekibine yaptırılabilir. Kim yaparsa yapsın bir ek maliyet getirecektir.  Bu maliyet de fiyata yansıyacak ve hesaplamalar buna göre yapılacaktır.

Nem oranının %4 ten fazla olmaması gerekir. Gelen profesyonel ekip zeminin nemini ölçerek epoksiye uygun olup olmadığı bilgisine sahip olur. Böylece sonrasında meydana gelebilecek çatlama ve bozunmaların önüne geçilmiş olur. Nem oranı yüzde dörtten fazla olursa ileride epoksi uygulamasında bozunma meydana gelmesi kaçınılmazdır.

“1M2 ‘ye ne kadar epoksi kullanılmalı?” sorusunun cevabına gelince:

“ zemin ne için kullanılacak? “ sualinin cevabı verilmelidir önce. Çünkü epoksi zemin kaplama pek çok katman halinde uygulanır. Uygulanacak her bir katman için o katmanın özelliğine göre malzeme hesaplanır ve kullanılır. Eğer bir fabrika, hastane gibi dayanıklılığın ön planda olduğu zeminlerde epoksi uygulaması yapılacaksa daha kalın ve yoğun katmanlar halinde uygulanması gerekirken; ofis, konut, otel lobisi gibi alanlarda daha ince ve az yoğun katmanlar uygulanması yeterli olur. Burada hatırlatılması gereken bir diğer husus da yoğunluğun kuruma süresine olan etkisidir. Daha yoğun zeminler, haliyle daha geç kuruyacaktır. Bu durum da uygulama süresini uzatır.

Uygulama yapılacak ortamda bulunan sıcaklık derecesi 10 derece ile 30 derece arasında olmalıdır. Bu sıcaklık derecesi epoksi katmanının kalınlığına göre değişiklik gösterir.

1 mm lik kalınlık için ara kat epoksi litre bazında 1M2 lik alanda uygulama miktarı 0,5 Litre, son kat epoksi miktarı 1,5 Litre olarak hesaplanabilir. Bu hesaba göre 10 M2 lik bir banyo zeminini epoksi ile kaplamak için ara kat epoksi miktarı 5 Litre, son kat için de 15 litre yeterli olacaktır. Bu hesaplamaların 1mili metre yani metrenin binde biri kadar bir kalınlık için olduğunu düşünüp gerekli kalınlığa göre hesaplamaları yapabiliriz. Örneğin 10 cm lik bir kalınlık ve 1 metrekare alan için ara katta 50 litre, son katta 150 litre, toplamda 200 litre civarında bir epoksi miktarına ihtiyaç olacaktır.

Bütün bu hesaplamalar aslında profesyoneller tarafından keşif sırasında hesaplanarak size verilir. Ödeyeceğiniz fiyat da işçilik dâhil ve hariç olarak size sunulur. Bütün bu ödeme süresi el seçimlerde göz önüne almanız gereken en önemli unsur uygulanan epoksi malzemenin kalitesi ve uygulayıcı kimselerin ustalık becerisinin bir arada değerlendirilmesi gerektiğidir.

Hemen Ara
Yol Tarifi