Adıyaman Epoksi Zemin Kaplama

23.06.2019
2.110
Adıyaman Epoksi Zemin Kaplama

Adıyaman Epoksi zemin kaplama uygulamaları sağlamlık ve dekoratif seçenek bolluğu nedeniyle gerek yenileme yapılan zeminlerde gerekse yeni yapılmış binalarda son zamanlarda trend olmuş bir yer döşemesi çeşididir. Sağlamlık ve dayanıklılık da özellikle endüstriyel alanlardaki kullanımının baş nedenleri arasındadır. Hastahaneler ve gıda üretim alanlarında bulunan zeminlerde kullanımı için en önemli neden olarak; sağlıklı olması sayılabilir. Usta eller tarafından uygulandığı takdirde bina ömrü ile eş dayanıklılığa sahiptir. Uygulama süresi oldukça kısa olduğundan zaman ve iş gücü tasarrufu sağlanmasına yardımcı olur.

Neden Adıyaman Epoksi Zemin Kaplama

  • Epoksi zeminler hijyeniktir.
  • Renk ve desen seçenekleri neredeyse sınırsızdır.
  • Sürtünme ve aşınmaya karşı mukavemetli yüzeylerin gerçekleştirilmesini sağlar.
  • Kimyasal ve yağ atıklarına karşı itici bir yüzey özelliğine sahiptir.
  • İçeriğinde solvent bulunmaz.
  • Koku bakımından nötr özelliktedir.
  • Islansa dahi kaymayan zeminler oluşturmak mümkündür.
  • Uygulaması hızlıdır. Zaman tasarrufu sağlar.
  • Su izolasyonu sayesinde su tutucu özelliği vardır.

Adıyaman Epoksi Zemin Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Fabrikalarda her bölüm için ayrı özellikte epoksi zemin uygulama çözümleri sunulabilir. Ama işverenin tercihine göre fabrikanın tüm zemini aynı özellikte olabilir.

Kapalı otoparklarda kullanılır. Adıyaman epoksi zemin kaplama yapılacak olan alandaki araç ve yaya trafiği de mutlaka dikkate alınmalıdır. Bunlara ek olarak araçların tekerlek boyutları da önem arz eder.

Hastanelerin tüm bölümlerinde kullanılır. Çünkü hijyeniktir. Dayanıklılık açısından diğer tüm zemin döşeme malzemelerinden daha dayanıklıdır. Laboratuvar ve ameliyathanelerde, yaya trafiğinin yoğun olduğu kısımlarında anti statik özelliği ile ön plana çıkar.

Epoksi zemin uygulaması yapılacak olan alan ofis olarak kullanılabilir.

Konutlarda merdiven, koridor, lobi, asansör, banyo, mutfak, hatta tüm yüzeylerde kullanılır.

Okul ve kreşlerde zemin kaplaması olarak kullanılır.

Otellerde dekoratif seçenekleri nedeniyle görsel açıdan kullanımı yaygınlaşmaktadır.

-30 derece ile + 90 dereceye kadar dayanıklı olmasından mütevellit bu sıcaklık dereceleri aralığında üretim yapan sanayi kuruluşlarında kullanılabilir.

Uygulama Basamakları

Uygulama yapılacak alan için ön keşif çalışması gerçekleştirilmelidir. Bu keşif çalışması sırasında zeminin uygunluğu hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Zeminde bulunan toz ve beton gibi inşaat kalıntılarından kurtulmak epoksi astarının zemine tutunması açısından gerekli bir ön çalışmadır.

Eğer yağ ve kir yapışkan gibi kalıntılar varsa pürmüz ile yakılmalıdır. Bu yağ kalıntıları eğer yakılmazsa epoksi astarın zemine yapışması zorlaşır. Zamanla yer yer kabarmalar ve zeminden ayrılmalarla karşılaşılabilir.

Zemin için gerekli malzeme miktarı metrekare bazında hesaplanır. Ancak istenen epoksi zeminin taşıyacağı yük miktarı ve araç, yaya trafiği de bu hesaplamanın içine katılmalıdır. Taşıyacağı yük miktarı fazla olursa epoksi zemin yüksekliği ile doğru orantılı olarak kullanılacak epoksi için gerekli malzeme miktarı da fazla olacaktır.

Epoksi özelliğinden dolayı iki bileşenlidir. Aslen reçine olan ana bileşen sertleşme ve reaksiyonun hızlı olmasını sağlamak için özel olarak üretilen bir başka bileşenle karıştırılır. Çift bileşenleri belirli oranlarda karıştırılır karıştırıldıktan sonra hızlıca önceden her türlü toz, kir ve yağdan arındırılmış temizlenmiş yüzeye uygulanır. Çünkü karıştırılmadan önce bal kıvamında olan malzeme karıştırıldıktan sonra hızlıca sertleşmeye başlar.  Kendiliğinden yayılması sayesinde aynı zamanda çatlakları kapatıcı olarak görev yapar. En son kat olarak boya ve cila kullanıldığı gibi epoksinin uygulaması sırasında seçilen renk ve desen eklemesi yapılır.

Adıyaman epoksi zemin kaplama uygulaması yapıldıktan sonra en az yirmi dört saat beklenmelidir. Bu bekleme süresine uyulmadığı takdirde zeminde çökmelerle, çatlaklarla hatta kopmalarla karşılaşmak olası bir durumdur. Uygulama uzmanları epoksi zemin uygulama sırasında ve sonrasında en az 24 saatlik bekleme sürelerini mutlaka dikkate alacaktır.

Adana da hizmet almak için adana epoksi zemin kaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi