Banyo Epoksi Kaplama

24.06.2019
1.222
Banyo Epoksi Kaplama

 

Banyo epoksi kaplama ürünleri, epoksi malzemesinin bütün özelliklerinin aktif şekilde kullanıldığı alanlardır. Banyolar yapıları gereği devamlı su ile temas halindedirler. Bu sebeple fayans ve benzeri döşemeler banyolarda zaman içerisinde deforme olmaları sebebi ile göze hoş gelemeyen görüntüler ortaya çıkarmaktadır.

 

Aynı zamanda bu deformeler maddi yönlü hasar ortaya çıkarttığı için mali yönden belirli aralıklarla cebinizden para çıkmasına sebep olacaktır.

 

Banyo yüzeylerinde döşeli fayansların aralarında bulunan derz dolgular zamanla aşınmaktadırlar. Derz dolgular daha sonradan dolgu malzemesi ile üstten tekrar doldurulabilir. Ancak yine de ilk zaman ki verimi sağlamaz. Derz dolguları zarar gören fayans yüzeyden sızan su zemin betonu tarafından emilir. Bu durum öncelikle banyonuzu havalandırsanız dahi rutubetten kaynaklanan bir koku ortaya çıkacaktır.

Banyo beton zeminin çektiği su emildikten sonra alt katta bulunan dairenin aynı hizada bulunan oda tavanında çok kötü bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Bu durum özellikle büyük şehirlerde ciddi sorunlar teşkil edebilmektedir.

 

Banyo yüzeyinde kaplı fayans döşemelerin zamanla deforme olması sebebi ile fayans araları sararma ya da kararma yapabilir. Hatta belirli alanlardaki derz dolgular komple boşalmış da olabilir. Bu görüntü banyonun bütün estetik duruşunu alt üst etmektedir.

 

Iç mimarların dekorasyon konusunda uzun soluklu bir tasarım ortaya koyarken de ilk tercihleri modern tasarımlar için mutlaka banyo epoksi kaplama sistemleridir. Her türlü darbeye, suya, kullanıma dayanıklı olan epoksi zemin kaplama ürünleri banyolardaki kullanımları ile oldukça göz doldurmaktadırlar.

Mimarlar modern tasarımlar ortaya koymak amacı ile bu malzemeleri kullanırken maddi manevi her yönü ile insanların ruhuna dokunacak çalışmalar ortaya koymuşlardır.

Banyo epoksi zemin kaplama işlemi uygulanmadan önce banyo zemini kesinlikle kuru ve temiz olmak zorundadır. Eğer zeminde eğim var ise bu eğim gerekli işlemler yardımı ile düzeltilir ve epoksi uygulaması yapılır. Epoksi uygulama işlemi püskürtme yöntemi ile yapılmaktadır. Püskürtme işlemi ile yapılmas uygulamada eksik kalan en ufak bir alan dahi kalmamasına sebep olmaktadır. Bütün yüzey eşit miktarda epoksi boya ile boyanır.

 

Epoksi boya diğer zemin türleri içerisinde dayanıklılık konusunda kendisini kanıtlamış bir üründür. Gerek suya gerek darbelere karşı dayanıklı olması uygulama sonrasında çok uzun yıllar boyunca rahat şekilde kullanılmasına sebep olacaktır. Banyolardaki kullanımında banyonuzu istediğiniz şekilde su ile yıkayabilir ve istediğiniz hijyeni çok kısa sürede yakalayabilirsiniz. Antibakteriyel yapısı sebebi ile epoksi zeminler oldukça hijyenik ve temizliği kolaydır. Bulunduğu ortamda asla koku yapmazlar.

Epoksi zemin kaplama ürünlerindeki zengin renk skalası ve desen seçenekleri ile banyolarınız oldukça modern br görünüme kavuşacaktır. Hali hazırda yeni alacağınız evlerde ya da tadilata başlayacağınız evinizde mutlaka tercih etmeniz gereken bir zemin kaplama türüdür. Banyolarınızda çok ferah ve aydınlık bir görüntü ile banyo temizlik işlemleriniz artık çile olmaktan çıkabilir. Çünkü bu yüzeyleri temizlemek asla fayans derzlerini temizlemek gibi uzunca vaktinizi almaz. Aynı zamanda çok farklı temizleyici ya da kimyasal madde de kullanmanıza gerek yoktur. Sadece su ve basit yüzey temizleyiciler yardımı ile inanılmaz derecede parlak bir banyo zeminine kavuşabilirsiniz.

İlerleyen teknoloji sayesinde epoksi boyalarda kullanılan 3D tekniği ile banyo zeminlerinizde hayal gücünüze uygun bir dekor seçebilmeniz mümkündür. Burada 3D banyo zemin kaplama deseni seçecek kişilerin ancak farklı dekorlar görmesi ile tercihte bulunması mümkündür. Dilerseniz epoksi boya deseninizle banyonuzda kocaman bir okyanus oluşturabilir ya da banyo zemininin altına kocaman bir akvaryum da sığdırabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi