Beton Parlatma

30.08.2017
3.279
Beton Parlatma

Beton parlatma üzeri silinmiş zeminden sonra ortaya çıkan agrega üzerine uygulanan kimyasal sayesinde hem parlak hemde betonun koruma amacı ile püskürtülerek, rulo yada mopla sürülen kaplama türüdür. Beton parlatma işlemi ham betonun silinmesinde ortaya cıkan agregaların sıklığına dağınıklığına göre istenilen yüzeyin elde edilene kadar silinmesin den meydana gelen işlemdir.  Beton parlatma uzun yıllar kullanıldığı gibi etonun tozuma olayını da ortadan yok etmekte dir. Epoksi ye oranla daha düşük maliyet olduğu için tercih sebeblerinden dir. Beton parlatma üzerine yol cizgi boyaları uygulana bilmekte dir.

Genelde çakıl yüzeye sahip bu uygulama fabrikalar, otoparklar ve beton olan tüm alanlarda rahatlıkla kullanılmakta dır, herangi ir kimyasaldan etkilenmeyen bu uygulama temizlik için ideal olup üzerine kimyasal temizleme maddeleri kullanılmasın da bir sakınca yoktur.

resimdede göründüğü gibi bu işlem silindikden sonra üzerine vurulan parlatıcı sayesinde ortaya çıkmakta dır, Burda dikkat edilmesi gereken en önemli faktör zeminin sizin istediğiiz görüntüye kadar silinmesidir. Aksi takdir de çakıltaşlı agrega daha az belli olur bu yüzden istenilen çakıl taşı görüntüsüne gelene kadar betonun silinmesidir.

Cilalı bir beton zemin parlak, ayna benzeri bir finişe sahiptir. Cilalı beton için tasarım seçenekleri çok geniş. Neredeyse her rengi seçebilir, testere kesimleriyle desenler yaratabilir veya cilalanmadan önce agrega veya ilginç cisimleri beton içine katıştırabilirsiniz. Zeminin reflektivitesi farklı seviyelerde beton parlatma kullanılarak kontrol edilebilir . Cilalı beton ticari binalarda popülerdir ünkü bakımı kolaydır. Cilalı zeminlerin korunması , tozun paslanması ve arada sırada bir temizlik ürünü kullanılması gerekliliğini taşır.

Basitçe belirtmek gerekirse, parlatma betonu, zımpara ahşapına benzer. Elmas emdirilmiş parçalar veya diskler (zımpara kağıtlarına benzer şekilde) daha ince gritler ile donatılmış ağır hizmet tipi parlatma makineleri , yüzeyleri istenilen parlaklık ve pürüzsüzlük derecesine kadar kademeli olarak öğütmek için kullanılır .

Parlatma Süreci

Bu süreç, metalik bir matriste bağlı kaba elmas parçalarının kullanımı ile başlar. Bu bölümler, son pürüzsüzleştirmeye hazırlanırken zeminden küçük çukurları, lekeleri, lekeleri veya hafif kaplamaları çıkaracak kadar kaba . Betonun durumuna bağlı olarak , bu ilk kaba öğütme genellikle üç ila dört adımlı bir işlemdir.

Bir sonraki adımlar, plastik veya reçine matrisine gömülmüş elmas aşındırıcıları kullanarak beton yüzeyin ince öğütülmesini içerir. Ekipler zeminin istenilen parlaklığa gelene kadar parlatma disklerinin her zamankinden daha ince kumlarını (lepleme olarak adlandırılan bir işlem) kullanmaktadırlar. Son derece yüksek parlaklıktaki bir son kat için, 1500 veya daha ince nihai bir kum kullanılabilir. Deneyimli parlatma ekipleri , zemin yüzeyini ve çıkarılan malzeme miktarını gözleyerek ne zaman daha ince kumlara geçeceğinizi biliyorlar .

Parlatma işlemi sırasında bir iç emprenye dolgu maddesi uygulanır. Sızdırmazlık beton içine batar ve çıplak gözle görülmez. Betonun içeriden dışarı alınmasını sağlamakla kalmaz aynı zamanda betonun sertleşmesini ve yoğunlaştırmasını sağlar. Bu, topikal bir kaplamaya olan ihtiyacı ortadan kaldırır, bu da bakımın önemli ölçüde azalmasına neden olur (üstelik üzerine bir kaplama yapmışsanız). Bazı müteahhitler zemine biraz daha parlaklık kazandırmak için nihai parlatma aşaması sırasında yüzey üzerine ticari bir parlatma cildi oluşturdu. Bu bileşikler ayrıca parlatma işleminden yüzeyde kalan kalıntıların temizlenmesine yardımcı olur ve kira dayanıklı bir yüzey bırakır.

Betonun ıslak veya kuru yöntemlerle cilalanmasını sağlayabilirsiniz. Her birinin avantajları olmasına rağmen, kuru polisaj, bugün hızlı bir şekilde, daha rahat ve çevre dostu olması nedeniyle bugün endüstride en yaygın kullanılan yöntemdir. Islak parlatma elmas aşındırıcıları soğutmak için su kullanır ve öğütme tozunu ortadan kaldırır. Su, sürtünmeyi azaltıp bir yağlayıcı görevi görmesi nedeniyle cila aşındırıcılarının ömrünü uzatır. Bu yöntemin en büyük dezavantajı temizleme yöntemidir. Islak polisaj, mürettebatın toplaması gereken ve çevreye zarar vermeyen bir şekilde atması gereken muazzam miktarda bulamaç oluşturur. Kuru cila ile suya gerek yoktur. Bunun yerine, zemin cilalayıcı, neredeyse tüm karmaşayı süpüren bir toz tutma sistemine bağlanmıştır.

Birçok müteahhit, ıslak ve kuru cila yöntemlerinin bir kombinasyonunu kullanmaktadır. Daha fazla beton çıkarıldığında tipik olarak kuru öğütme, ilk öğütme adımları için kullanılır. Yüzey düzgünleştikçe ve mürettebalar metal bağlayıcıdan daha ince reçine bağlı elmas aşındırıcılara geçtiklerinde, genellikle ıslak cilalanmaya geçer.

Hemen Ara
Yol Tarifi