Epoksi Astar Boya

18.09.2016
2.973
Epoksi Astar Boya

Epoksi astar boya iki bileşenli olarak üretilmektedir. Bu boyalar anti korozif özelliğe sahiptir. Yani korozyon oluşumunu önlemektedir. Bu sebeple epoksi astar boyalar özellikle demir çelik sektöründe metal saclarda daha çok tercih edilmektedir. Bunun dışında hastanelerde ve gıda sektöründe de bu boyalar oldukça sık tercih edilmektedir. Epoksi astar boyaların pek çok avantajı bulunmaktadır. Metal yüzeylere oldukça kolay bir şekilde yapışabilirler. Bunların dışında korozyon ve nem dirençleri de oldukça iyidir. Bu sebeple metal yüzeylerde daha çok tercih edilmektedir. Özellikle motorlu araçların yüzeylerinde epoksi astar boyaları kullanılmaktadır. Bunun sebebi metal yüzeylerin korozyona uğramasını önlemektir.

Epoksi astar boya birkaç kat üst üste uygulanabilmektedir. Epoksi astar boya yapılacak yüzeylerin öncelikle temiz olması gerekmektedir. Daha sonra yüzeye astar boya uygulanır. Uygulamanın başarılı olabilmesi için epoksi astar yapılmadan önce gerçekleştirilen ön işlemlerinde düzgün yapılması oldukça önemlidir. Epoksi astar boya uygulanmadan önce yüzeyin tamamen temizlenmesi gerekir. Yüzeyde bulunan herhangi kir pas gibi istenmeyen maddeler epoksi astar boyanın istenilen özellikleri vermesine engel olabilir. Yüzeylerde sivri köşeler bulunuyorsa taşlanmalıdır ve yüzey tamamen pürüzsüz olmalıdır. Bunun dışında yüzeylerde kir pas toz yağ gibi istenmeyen maddeler bulunmamalıdır. Eğer varsa iyi bir şekilde temizlenerek giderilmelidir.

Epoksi astar boya yüzey temizlendikten sonra yaklaşık yarım saat içerisinde yüzeye uygulanmalıdır. Özellikle korozyona karşı direnç sağladığı için bu teknik günümüzde çokça tercih edilmektedir.

Hemen Ara
Yol Tarifi