Epoksi Astar Nedir

28.01.2017
3.271
Epoksi Astar Nedir

EPOKSİ ASTAR NEDİR

Epoksi astar nedir, epoksi astar çift bileşenli bir yapıdır. Bu astarlar epoksi esaslıdır. Hafif metallerde ve metal saclarda epoksi astarlar kullanılmaktadır. Bu astarlar metaller üzerine kolayca tutunmaktadır. Epoksi astarlar tüm metaller üzerine kolayca tutunmaktadır. Ayrıca motorlu taşıtların da metal kısımlarına uygulanmaktadır. Epoksi astarlar korozif ortamlara karşı oldukça dirençlidir. Bu sebebi ile korozyon gerçekleşebilecek her ortama uygulanmaktadır. Epoksinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki temizliğinin oldukça kolay olmasıdır. Bir diğer özelliği ise anti bateriyel olmasıdır. Anti bakteriyel özellik gösterdiği için bakteri formları bu yüzeyler üzerinde barınamaz ya da üreyemez. Epoksi astarların mukavemeti de oldukça yüksektir. Kimyasallara asit ve bazlara karşı da direnci yüksektir.

Epoksi astar uygulanmadan önce uygulanacak olan yüzeyin hazırlıklarının yapılması gerekmektedir. Yüzeyde herhangi kir pas leke varsa bunlar temizlenmelidir. Ayrıca yüzeydeki pürüzler de temizlenmeli ve yüzey pürüzsüz olmalıdır. Eğer bu ön işlem yapılmazsa epoksi astar yüzeye iyi bir şekilde tutunamaz ve buda bazı problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Yapılan işlemlerden sonra yüzeyde metal ışıltısı görülmelidir. Bu işlemler yapıldıktan sonra yaklaşık yarım saat içerisinde epoksi astar uygulanmalıdır. Tüm bu özellikler epoksi astar nedir sorusunu cevaplamaktadır.

Epoksi astar nedir ile ilgili daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Epoksi astarın mat bir görünümü bulunmaktadır. Mukavemet ve kimyasal direnç gereken yerlerde oldukça sık kullanılmaktadır.

Hemen Ara
Yol Tarifi