Epoksi Çeşitleri ve İdeal Epoksi Seçimi

19.04.2019
783
Epoksi Çeşitleri ve İdeal Epoksi Seçimi

Epoksi, uygulama olarak likit yöntem kullanılan ve kuruduğu andan itibaren;su, yağ ve çeşitli kimyasallara karşı dirençli bir yüzey kaplama çeşididir. Kullanım alanındaki genişlik; uzun süre dayanıklı olmasına ve hijyenik bir yapıda kullanılmasına bağlıdır.

Zemin kaplama uygulamalarında ana madde olarak da kullanılan epoksi, endüstriyel çalışamlarda da çok sağlam nitelikte bir yapıştırıcı olarak kullanılmaktadır.

Epoksinin güçlü bir yapıştırıcı olma özelliği, gelişen teknoloji ile daha fazla alanda ve çeşitlilikte kullanılmasına sebep olmaktadır. Kullanım alanlarındaki çeşit fazlalığı, epoksinin de çeşitlerinde artış göstermiştir.

1.         Epoksi Çeşitleri

Her epoksi çeşidi biribirinden farklı özellik göstererek, ayrı alanlarda kullanılır.

Reçine amaçlı kullanılan epoksi

Reçine epoksi, özellikle sanayi alanında çok kuvvetli bir yapıştırıcı olarak kullanılmaktadır.

Boya olarak kullanılan epoksi

Epoksi boya; zemin kaplama yüzeylerinde kullanıldığı gibi, büyük alanlarda duvar boyası olarak da kullanılmaktdır. Özellikle gri tonları ve mavi tonları ön plana çıkmaktadır. Dayanıklılık ve hijyen açısından oldukça fazla tercih edilen bir boya çeşididir.

epoksi çeşitleri

epoksi-cesitleri

Metalik yapılı epoksi boya

Metalik epoksi zemin kaplama çeşitleri içerisinde en çok tercih edilen ve en estetik duruşlu epoksi kaplama çeşididir. Bu estetik duruş tamamen ustanın becerisine bağlıdır. Desenleme işini usta kendi becerisi ile geliştirmektedir. Renk açısından fazlaca çeşidi bulunmaktadır. Bu kaplama çeşidi ortama derinlik katarak, canlılığını arttırır.

Self-levelling çeşit epoksi

Çok büyük alanlarda kendi kendine yayılma özelliğine sahip epoksi kaplama çeşididir. Kütle ağırlığı ile zemini kaplar ve çok dayanıklı bir yüzey kaplama çeşididir. Self-Levelling, özellikle otopark ve garajlarda kullanılmaktadır.

Şeffaf zemin kaplamada epoksi

Dayanıklı ve estetik duruşu ile şeffaf zemin epoksi kaplama; özellikle mağaza, kurumsal şirketler, ofis ve evlerde büyük bir incelikle kullanılmaktadır. Kullanıldığı mekanda eşsiz bir şıklık sunan şeffaf model epoksi en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

 

Zeminde, 2 kat üst üste astar uygulanır. 2. kat astardan sonra beyaz epoksi kaplayıcısı sürülür. En üste ise şeffaf epoksi kaplama malzemesi kullanılır ve işlem tamamlandıktan sonra zemin şeffaf şekilde parlayan bir görüntü alır. Bu görüntü oldukça estetik ve zarif bir duruşa sahip mekanlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

ideal epoksi

ideal-epoksi

Portakal modelli epoksi zemin kaplama

Özellkle sanayi alanında; fabrika ya da depo gibi alanların yüzey kaplamasında portakal desenli epoksi yüzey kaplaması kullanılmaktadır. En önemli özelliği asla kaydırmaz yapıya sahip olmasıdır. Mat, yarı mat ya da parlak şekillerde uygulanabilmektedir. Uzun uzun yıllar boyunca, masraf çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

Üç boyutlu epoksi

Üç boyutlu epoksi zemin kaplama işleminde, zemine işlenmesi istenilen herhangi bir desen model alınır ve yüzeye döşenir. Zemin kaplamada işlemenin arkasından yapılan son kat işlemde 3D crystal malzeme kaplaması yapılarak oldukça modern ve şık bir görüntü ortaya koyar.

Özellikle ofis ve düğün salonlarında tercih edilen bir uygulamadır.

Anti-statik epoksi zemin kaplama

Belirli bir alanda elektronik aletlerin fazlaca kullanımı sonucunda, elektirikten sebepli iş kazası meydana gelmesini engellemek amaçlı kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise yüzeye aldığı elektriği olduğu gibi toprağa iletir ve izole eder. Özellikle sağlık kurumlarında röntgen veya emar birimlerinde kullanımı yaygındır.

2- En İdeal Epoksi Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir

Çok fazla tercih seçeneği olan epoksi; her kullanıldığı alanda oldukça farklı şekillerde kullanıma sahiptir. Örneğin endüstriyel alanda ya da sağlık alanında yüzey kaplamada kullanılan bir epoksi zemin kaplama ile, ev yüzeyleri için kullanılan epoksi arasında kesinlikle çok fark bulunmaktadır. Bu nedenle epoksi zemin kaplama işlemi yapılacak yüzey hakkında ayrıntılı bilgi verilmelidir ve nereye uygulanacağı net şekilde belirtilmelidir. Böylece uygulama yapacağınız alana en uygun türü tespit etmeniz daha kolay olacaktır.

Ağır işçiliğin yapıldığı bir fabrikada kesinlikle darbeye ve sık kullanıma dayanıklı bir yüzey kaplama tercih edilmesi gerekirken; metalik epoksi tercih edilirse hatalı bir seçim yapılmış olur. Buraya gidecek epoksi yüzey kaplama çeşidi estetik görünüş yönlü değil, uzun süre dayanıklılığını koruyacak model olmalıdır. Örnekteki gibi bir olayla karşılaşılmaması açısından gerekli keşif çalışmalarının işlem öncesinde yapılması oldukça önemlidir

Hemen Ara
Yol Tarifi