Epoksi İle Ahşap Masa Yapımı

23.04.2020
328
Epoksi İle Ahşap Masa Yapımı

Ev dekorasyonları ve ofis dekorasyonları için yeni trendi epoksi ile ahşap masa yapımı oldukça başarılı bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Epoksi masa modelleri ile mekanlarda adeta bir şıklık yarışına sebep oluyor.

Peki epoksi masa modelleri neden bu kadar ilgi görüyor ya da bu kadar tercih edilmesindeki sebepler nelerdir? Bakıldığında sadece iç mekan tasarımlarında değil, modern cafe ve restaurantların da ilk tercihleri arasında yer aldığı görülüyor. Bilhassa epoksi masa okyanus modeli şeffaf ve renkli modelleri ile iç mekan tasarımlarında belirgin rol oynar hale gelmiştir. Alana sade bir şıklık katarak gelen misafirleri etkileyici bir tasarım ürünü olarak kullanılmaktadır.

epoksi ile ahşap masa yapımı

Epoksi İle Ahşap Masa Yapımı İle Keyifli Dekorasyon Çalışması

Epoksi ile ahşap masa yapımı ile evinizde ya da ofisinizde şık tasarımlı bir masa ya da sehpaya sahip olmanız mümkün. Epoksi masa yapımı son dönemlerin en çok tercih edilen ürünü olmuştur çünkü, epoksi masa parlatma işlemi sonucunda muhteşem bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Gerek epoksi masa yapımı için kullanılan malzemeler gerekse epoksi reçine özellikleri bakımında nitelikli ürünler ortaya çıkmaktadır.

Şeffaf epoksi istenilen renk ile birleştirilebilir ve ahşap zemine o şekilde dekore edilebilir. Dileyen direkt şeffaf ve renksiz olarak da kullanabilir. Dış mekanlarda genellikle kendi konseptlerine uygun tasarımlar tercih etmektedir. Özellikle epoksi uygulaması yapılırken çeşitli aksesuarların kullanılması istenebilir. Bunun haricinde cafe-bar standları için renk renk epoksi seçimi de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sayede epoksi reçine ile ışıltılı bir masa görünümü elde edilmiş olur.

Epoksi İle Ahşap Masa Yapımı Aşamaları

Epoksi ile ahşap masa yapımı aşamaları sırasıyla yapılması gereken ve dikkat gerektiren işlemlerden oluşur. Epoksi masa yapımı sonunda pürüzsüz bir görüntüye sahip parlak bir yüzeyin ortaya çıkması gerekmektedir. Bunun için yapım aşamasında titiz bir çalışma gerektirir. İşte ahşap masa yapımında epoksi kullanımı aşamaları:

Öncelikle bir kaba epoksi reçineyi ve sertleştirici maddeyi dökünüz. Bu iki malzemeyi iyice birbirine karıştırınız. Sertleştirici madde kabarcıklar yapabilir. Karıştırırken bu kabarcıklar gitmiyorsa, dilerseniz epoksiyi masaya uygulama sonunda çakmakla patlama yoluna gidebilirsiniz.

Bu karıştırma işlemi epoksi tam anlamıyla şeffaf olana kadar sürmelidir. Malzeme kesinlikle en doğru şekilde uygulanmalıdır.

Masaya uygun, uygulama için bir kalıp hazırlandıktan sonra epoksi karışım bu kalıba alınır ve bu dökülen epoksi mala ile düzleştirilmelidir. Bu işlem ortalama oda sıcaklığı 22 derece iken yapılırsa daha uygun ve başarılı olmaktadır.

Kabın içerisinde düzleştirilen epoksi malzeme kalıbı ile beraber ahşap yüzeye yerleştirilir. Burada kalıp ile ahşap birleştirilir ve bütün haline gelmesi için malzemenin donması beklenir.

epoksi masa aşamaları

Epoksi İle Ahşap Masa Yapımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Epoksi ile ahşap masa yapımı için ilk adım model seçimidir. Bununla ilgili gerekli örnekleri incelemeniz önemlidir. Petek desen, okyanus desen gibi uygulama modellerinin öncesinde dilerseniz doğal görüntü için seçilen ahşap yüzeyini de direkt olarak kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz model aynı zamanda masa yapımında kullanılacak ahşabı da belirleyecektir. Çünkü ağaçların kendi dokuları başlı başına bir desendir ve bu desenlerin epoksi ile doldurulması her seferinde başka modelleri ortaya çıkaracaktır.

Epoksi masa yapımı için en önemli hususlardan birisi epoksinin masada açılan oyuklara dökülmesi işlemidir. Döküm işlemi sonrasında yüzeyin pürüzsüz hale getirilip cilalanması ise son dokunuş olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken püf nokta kullanılan epoksinin şeffaflığının son derece korunmasıdır. Şeffaf epoksi ne renk olursa olsun kesinlikle bulanık olmamalıdır. Adeta bir cam gibi parlak olmalıdır.

Epoksi Masa için reçineye ihtiyacınız varsa lütfen şeffaf epoksi sayfamızı ziyaret ediniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi