Epoksi Nasıl Uygulanır

20.12.2020
1.361
Epoksi Nasıl Uygulanır

Epoksi zemin kaplama zemine, duvara, metale ve diğer tüm alanlar da kullanılan ve günümüzde en aygın olana bir malzeme olma özelliğine sahip son yıllarda zeminler de daha sağlam olması, renkli ve görüntüsü ile akıllara şu soruyu getiriyor acaba kendimiz uygulaya bilirmiyiz. Epoksi zemin kaplama nasıl uygulanır ve ne gibi püf noktaları var yada uygulama esnasın da nelere dikkat edilmesi gerekir. Sizlere bu konuda hem detaylı açıklama hemde videolu uygulamalarla epoksi boya zemine uygulamayı anlatıcam. Öncelikle uygulama aşamalarımız sırasıyla şu şekilde.

  1. Zemin Etüdü Ve Hazırlığı
  2. Zemin Astarlama ve kumlama
  3. Arakat epoksi uygulanması
  4. Son kat epoksi uygulanması

 Zemin Etüdü Ve Hazırlığı

Zemin etüdü kaplama olacak alanda beton, fayans, granit yada mozaik gibi herhangi bir uygulama varsa bunların kontrolü sağlanır, beton için gevşek tabaka var mı yada beton zayıf mı bunlara bakılıp gerekli müdahaleler yapılır. Granit yada fayans varsa zeminde tek tek kontrol edilir altı boşmu yada oynayan fayans varmı ( Fayansların tamamen kaldırılması daha iyidir.) eğer yoksa fayans üzerinde sır vardır bu sır astarın zemine yapışmasına engel olur ve bir mütted sonra kopmalar kaynaklanır bu yüzden yüksek devirli ve elmas uçlu silim makinası ile tüm alan kazıır ve üzerindeki parlak tabaka alınıp astara hazır hale getirilir. Aşşağıda zemin hazırlama video muzu inceleye bilirsiniz.

Epoksi Astar Uygulama

Epoksi Astar zemine komple uygulanan zeminle üzerine gelecek olan diğer uygulamaların betona yapışmasın da aderans sağlayan kaplama türü bu uygulama yapılmaz sa ne olur bu uyglama sayesinde beton güçlenir ve kopmalar meydana gelmez zemindeki gözenekler kapanır astar kaplamanın mukavemetin de çok önemlidir. Peki nasıl uyguluyoruz astar a ve b kompenatlı olarak birbirine karıştırılır ve içerisine silis kumu girilir silis kum mukavemeti güçlendirir darbelere karşı üstün direnç şağlar karışım üç kompenatlı olarak hazırlanır ve zemine çelik mala ile uygulanır. aşşağıda detaylı olarak videoda nasıl yapılacağını izleye bilirsiniz.

Epoksi Kumlama

Epoksi kumlama işlemi zemine uygulanan astar daha yaşken üzerine serpme yapılarak tüm alanın kapanması sayesinde oluşan bunun amacı ise zemine yapışma sağlayan kumlar hem mm kalınlık hemde dayanma direnci sağlar bu sayede ağır tonajlı malzeme yada araçlar (forklift, vinç) zemine zarar vermeden görevlerini yerine getire bilirler. Aşşağıda kumlamaya ait video ile nasıl yapıldığı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Derz ve Çatlak Doldurma işlemi

Betondaki yada diğer kaplamalarda zamanla meydana gelen çatlak ve derzler epoksi uygulama sonrası zeminde kendini belli edip kötü görüntü olmaması için epoksi macun işlemi uygulanır bu işlem epoksi ve talk, barit, kalsit yada kumla karışım yapılarak çelik spatula ile uygulanarak zemindeki çatlak, derzler kapatılır aşşağıda birazdan izleyeceğiniz video epoksi astar ve talk karışımı ile elde edilmiş macun ile yapılmıştır. Şimdi size burda bahsetmek istediğim bir diğer konuda dilitasyon kısmı çoğu müşterimiz dilitasyon kısmınında kapatılmasını istiyor kapatılırmı evet kapatılır sağlıklımı hayır sağlıklı değildir, bina hareket etdikce dilitasyon kısmı çatlar hiç bir uygulamacı bunu önermez çatlayan yer de genişleme çok yüksektir.

Epoksi Arakat Uygulama

Epoksi arakat zemine son kat boyadan önce uygulanan e bu kat uygulama yapılırken son kat boyanın renginde olur ve içerisine silis kumu girilir silis kumu tüm kaplama türlerinde olmaz fakat bir çok kaplama türüne silis kumu girilir bu arakat uygulamanın amacı zeminde gözden kaçan delikler ve boşluklar vasa garanti kapanmasına ve üzerine gelecek uygulamaya son hazırlık amacı ile yapılır. Aşşağıda arakat uygulama videosu yer almakta.

Epoksi Son Kat Uygulama

Epoksi son kat uygulama seçmiş olduğunuz renk ve sistemin son olarak uygulanıp kullanıma hazır olması demektir. bu uygulama zemine çelik mala ile uygulanır ve kurumaya bırakılır ve tamamlanır. Sizlere bahsetmek istediğim bir konudaha var epoksinin tam sertleşmesi kürünü atması 7 gündür bu süreçte zein yıkanmamalı ısı değeri düşürülmemeli bu dediklerimi sağlarsanız uzun yıllar epoksi kaplamanızı sorunsuz kullana bilirsiniz. Epoksi bildiğiniz gibi boya türünden olup nerelerde ve ne amaçlı kullanılması gerektiği hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz eğer epoksi boya sayfamızı ziyaret ede bilirsiniz. Kaplama fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için de epoksi zemin kaplama fiyatları sayfamızı ziyaret ede bilirsiniz.

Epoksi nasıl uygulanır? Epoksi zemin kaplamasına merak saran ve isteyen herkesin merak konusu bu olmuştur. Öncelikle uygulama yapılacak alan beton ise kürleşme süresinden geçmesi gerekmektedir bu da 28 güne tekabül eder. Son zamanlarda giderek artan talepler doğrultusunda üretilen epoksiler ve epoksi boyalar talep ve siparişlere göre mat ve ya parlak olabilmektedir. Parlaklık derecesi kullanıcının istekleri doğrultusunda belirlenmektedir. Birçok zeminde kullanılabilen bu epoksinin tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden biri ortama şıklık ve hava katmadır. Bunun dışında tabi hasar görmüş beton yapıların üzerine son kat olarak uygulanan astar epoksi uygulamarı ile büyük başarılar alınmaktadır. Tüm bu avantajları yanında hiçbir şekilde bünyesinde koku barındırmayan epoksi uygulamaları oldukça basit ve kolaydır. Uygulanacak olan alanın yapısına göre yapılan kesimler doğrultusunda uygulanan epoksi her geçen gün kullanıcı kitlesini arttırmaktadır. Hiçbir şekilde leke ve ya kir tutuLmamaktadır.
Epoksi nasıl uygulanır? Uygulanacak olan zemin için öncelikle kompenentler kendi içinde ayrıştırılmalıdır. Ve akabinde sertleştiricinin tamamı reçine üzerine dökülmelidir ve homojen olana dek ya matkaplı bir karıştırıcı ile oldukça hızlı olan 400 devir ile karıştırılmalıdır. Kabarcık oluşturmayacak şekilde güzelde zemine uygulanmalıdır.Ve temizliği oldukça basit olup kir çözücü gibi maddelere gerek kalmadan mükemmel ve sağlıklı temizliği bu şekilde yakalamak oldukça mümkün durumdadır. Kullanıcılarının birbirleri arasında tavsiyeleşerek de kitleyi arttırmada büyük faydaları olmuş ve giderek yaygınlaşmıştır. Gerek desen seçimleri gerek renk seçimleri ile oldukça özgür bir tasarım imkânı veren bu uygulama yaracılığın sınırlarını sonsuz kılmaktadır. Şeffaf epoksi uygulamaları da yine çok tercih edilen bir zemin kaplaması olup aşınmış ve ya hasar görmüş beton zeminlere simli ve ya renkli olarak uygulanarak görünen kötü görüntüyü kapatarak güzelce kamufle edebilmektedir. Kendine has herhangi bir kokusu bulunmaması ile de oldukça revaçta olan bu uygulama gayet kolay bir şekilde tasarım edilip uygulanmaktadır.
Herhangi bir sıkıntı yaşanmadan yapılacak olan bu uygulama ile herkes artık daha güzel zeminlere adım atabilir. Sağlamlaştırılmış beton plastik ve tekstil ürünlerinde oldukça sık tercih edilen bu uygulama 1mm-3mm arası kalınlığında olup kesinlikle hiçbir kimyasal maddeden etkilenmez, hasar almaz ve direncini oldukça sıkı tutar. Epoksi zemin kaplamanın en önemli ve tek özelliği olan sıvı halden katı hale hızla ve kolay geçebilmesi ile en kolay uygulama sistemlerini sunmaktadır.
Epoksi nasıl uygulanır? Sorusunun günümüzde oldukça merak edilinilen bir konu olduğunu söylemiştik bunun sebebi oldukça fazla tercih edilmesindendir özellikle son zamanlarda. Kürleşen zeminin nem oranı yüzde beşten kesinlikle az olmalıdır. Yüzeyimizde ürünün yapışmaması için hiçbir hareket edebilecek malzemeden arınmış olması gerekmektedir. Boya kir ve ya yağlar basınçlı bir hava ve ya temizleyici ile iyice temizlenmelidir mutlaka.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!
Hemen Ara
Yol Tarifi