Epoksi Poliüretan

03.02.2017
2.751
Epoksi Poliüretan

EPOKSİ POLİÜRETAN

Konuya başlamadan önce bu iki kelimenin tanımını vermek, sonrasında ise birbirinden ayrılan yönlerini ve birbiriyle benzer noktalarına değinmek lazım. Öncelikle epoksi kelime itibariyle kimyasallardan oluşan bir çeşit yapışkan türüdür, diyebiliriz. Poliüretan ise köpük veya kauçuk görünümünde olan lastiğe benzeyen bir çeşit kimyasal türüdür. Epoksi poliüretan ise bu iki kelimenin güçlerini birleştirerek oluşturduğu yeni bir madde türü diyebiliriz.

Burada öncelikle bu iki kelimenin birbirinden ayrılan noktalarını dile getirelim. Epoksi, poliüretana göre daha serttir. Poliüretan daha yumuşaktır hammadde olarak. Epoksi zorlanıldığında kırılabilir, poliüretan daha esnektir. Epoksi neredeyse her yüzeye rahatlıkla uygulanabilir ve yapışılabilirken, poliüretan bu konuda biraz daha seçicidir. Yine birtakım zorlanmalar karşısında epoksi çizilebilme özelliği gösterirken, poliüretan bu konuda daha iyidir, pek çizildiği görülmez. Bir diğer epoksi poliüretan farkı ise poliüretanın ısıya dayanma özelliğinin bir hayli fazla olmasıdır.

Şimdi de gelelim bu iki ayrımı var gibi görünen kimyasalların birlikte nasıl ortak iş yaptıklarına. Birlikte kullanıldıklarında insan sınırlarını zorlayacak etkide iş çıkarabilirler. Kullanıldıkları alanlar ise yine çok yönlüdür ve hemen hemen tüm sanayi ve ticari sektörde kullanılabilirler. Ancak, birlikte en gelişmiş oldukları alan epoksi poliüretan zemin kaplama alanlarıdır. Bu alanda görsellik ve uygulanan içyapı noktasında ürünler devasa noktaya çıkmış ve çok fazla tercih edilebilir hale gelmiştir, günümüzde. Bu iki madde kullanıldıkları yerlerde başarıyla hakkını vermiştir.

 

Hemen Ara
Yol Tarifi