Epoksi Zemin Kaplama Fiyat Hesaplaması Nasıl Hesaplanır

29.04.2019
650
Epoksi Zemin Kaplama Fiyat Hesaplaması Nasıl Hesaplanır

Kimyasal reçine olan Epoksi, termosetler grubu içerisinde yer almaktadır. Zemin üzerine kaplanan bu özel reçine asit, alkali ve sıvı gibi birçok olumsuzluklara karşı dayanıklı olup zamanla bu özelliğini de yitirmemektedir. Epoksi reçine içerisinde monomers ve hardener bulunmaktadır. Bu bağlamların birleşmesi sonucu kür olup sert hale gelmesi sonucu polymer meydana gelir. Genel olarak iki kompenentli olmakla beraber reçinenin kuruması diğer termoset ürünler gibi belirli süre içerisinde sıvıdan katı hale geçer. Epoksi sürüldükten 24 saat sonra katı olmaya başlarken, yaklaşık 1 hafta içerisinde üzerine basılacak hale gelir ve işlem tamamlanır.

 

Epoksi Zemin Nasıl ve Nerede Uygulanır?

Epoksi zemin kaplama, uygulanacak zemine göre uygulama işlemleri değişmektedir. Zeminin beton çeşidine ve kullanımına göre değişiklik gösterir. Ancak genel Epoksi zemin uygulamasında öncelikle zemin hazırlanır, astar kat uygulanır ve kuruduktan sonra ara kat atılır. Son olarak Epoksi kaplama ya da boyama işlemi yapılır. Bu işlemin uygulanması zemine göre değişirken detaylı şekilde uygulanmayı hazırlanışı ile başlayalım.

  • Epoksi Zemin Hazırlanışı: Zemin, Epoksi işlemi için en önemli noktadır. Bu yüzden zemin iyice temizlenip toz dahi kalmayacak şekilde pürüzsüz hale getirilir. Kaplama yapılacak zemin üzerinde farklı bir kaplama olmadığından da emin olunmalıdır. Fayans, halı flex ve parke gibi zeminlerde kendilerine özgü kaplama olduğu için bu tür kaplama varsa temizlenmelidir. Bu sayede Epoksi yapıştırıcı zemine daha iyi yapışacaktır. Şap, yapıştırıcı ve tutucu gibi maddeler temizlendikten sonra leke ve yağ olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer varsa yağ ve lekeleri temizlemek için kimyasal madde olan yağ ve leke çözücü maddeler ile temizlenmelidir. Bu işlemlerin ardından toz ve diğer kalıntıları da aldıktan sonra Epoksi zemin kaplama yapılacak bölge hazırdır.
  • Epoksi Boya Hazırlanışı: Epoksi zemin kaplama sırasında boyanın da hazırlanması gerekmektedir. Bunun yöntemi kullanım amacı ve zemine göre değişiklik gösterebilir. Genellikle üç maddeden oluşmaktadır. Reçine, renk veren pasta ve sertleştirici maddeler birleştiriliyor. Sadece boyama işlemi yapıldığında renk seçilmeden astar kat ile şeffaf Epoksi kullanılıyor. Epoksi işlemine başlamadan evvel mutlaka uygulanacak zeminin santimine kadar iyice hesaplanması gerekiyor. Hesaplamalardan sonra hazırlanacak Epoksi için mutlaka uzmandan yardım almanız gerekiyor. Aksi halde Epoksi istenilen kıvamda olmayınca etkili olmaz.
  • Epoksi Kaplama ve Boyama: Zemin işleme başlamadan önce tekrar kontrol edilir ve toz kalınmayacak şekilde temizlenir. İlk kat astar ile beraber zemin boyanarak kuruması beklenir. Kuruduktan sonra ikinci astara geçilir. Astar kat işlemleri tamamlandıktan sonra ara kat işlemleri başlanır. Renkli olunması için özel pastalar ile karıştırılarak kat atılır ve son kat uygulaması da bittikten sonra kuruması beklenir. Kuruma süresi kullanılan zemin ve bölgenin durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Epoksi zemin kaplama fiyat hesaplaması uygulanacak zeminin alanına, kullanılacak malzeme, teknik ve işçiliğe göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun için uygun fiyat çıkarılması adına uzmanlardan bölgenin keşfini yapmasını isteyebiliriz. Uzun dönemli kullanabileceğiniz Epoksi zemin kaplama uygulaması hakkında fiyat almanın en iyi yolu kaliteli firmalar ile çalışmaktır. Keşif sayesinde uygun fiyat çıkarabilecek bu firmalar işçilik ve kaliteli malzemeleri ile kısa süre etkili hizmet verebilir. Ofis, ev, spor salonu, fabrika, otopark, şirketler ve daha birçok alanda kullanılan Epoksi zemin, özellikle sıvı geçirmediği gibi dayanıklı olmasından dolayı tercih edilmektedir. Epoksi fiyatlanmaları granürlü, şeffaf, anti statik, metalik ve boyama gibi Epoksi zemin kaplama türlerine göre de Epoksi zemin kaplama fiyat hesaplaması yapılmaktadır.

Hemen Ara
Yol Tarifi