Lamine Parke

09.05.2018
950
Lamine Parke

Ahşap tabakalardan oluşan ve iki üç katman olarak üretimi yapılan bir malzemedir. Yüzde yüz ahşaptır ve üst kalınlığı 3 ile 6 mm arasındadır. Uygun olan döşeme sistemi ile döşenmesi gerekir ve bu döşeme sistemine uygun olarak doksan derecelik açılarla üretilmektedir. Cilalı boyalı gibi seçenekleri bulunmaktadır ve diğer parkelerden fiyat olarak yüksek olmasının nedeni de yapılan işlemler ve üreticiye olan maliyetidir. Uygun fiyatlı parkelerin tercih edilmemesi lamine parke tercih edilmesi sağlıklı olanın tercih edilmesi anlamına gelmektedir. Kalitelidir ve uzun yıllar kullanılabilecek dayanıklılığa sahiptir. Uzun ömürlü olması göz önünde bulundurulduğunda ücretlerin makul olduğu görülecektir.

Parkelerin döşeme esnasında kot farkı olmaması ve parçaların bir birine iyice geçmesi çok önem taşımaktadır. Çünkü tam kenetlenmeyen parkelerde silindikçe aralara su sızabilir ve ahşapta şişme meydana gelir. Ayrıca üstüne basıldıkça ses çıkarma olasılığı da bulunmaktadır. Lamine parke ilk döşendiğinde kullanıma hazırdır herhangi bir cilalama ya da sistre gerektirmez. Kullanıcının isteği doğrultusunda daha sonra tekrar tekrar sistre yapılabilir bunun için uygun bir malzemedir. Her türlü zemin için uygun olması tercih edilir olmasını arttırmaktadır. Modern yer döşeme sistemleri içinde en sağlıklı olanı ve en geniş kullanım alanına sahip olanıdır.

İki ya da üç katmanlı olan lamine parkeler de iki katmanlı olanlar diğer türe göre daha esnektir. Sorunlu yüzeylerde iki katmanlı parkelerin kullanımı daha uygundur ancak yapıştırma sistemi ile döşenmesi sağlıklı olmaktadır. Yüzer sistem döşendiğinde gürültü ve açılma sorunu ile karşılaşma olasılığı olabilmektedir. Lamine parke sadece evlerde değil tüm alanlarda kullanımı uygun olan bir parke çeşididir. Okullarda hastanelerde huzurevlerinde fayansın soğuk yüzü yerine ahşabın sıcaklığı herkes tarafından tercih edilmekte ve memnun kalınmaktadır. Hem görüntü olarak sıcaklık vermekte hem gerçek anlamda ortam ısısını daha iyi muhafaza etmektedir. Bütün bu özelliklerin yanında çok önemli bir ayrıntı ise lamine parkelerin çevre dostu olmasıdır. Gerçek ahşap olması plastik içermemesi özellikle evlerde kullanım için önemli bir tercih sebebi olarak değerlendirilebilir. Geleneksel yer döşemelerinden kullanım kolaylığı açısından ayrılmaktadır.

Hemen Ara
Yol Tarifi