Plastik Yer Döşemesi Nedir?

23.12.2019
100
Plastik Yer Döşemesi Nedir?

Plastik yer döşemesi, pvc yüzey kaplamaları içerisinde parçalar halinde yüzeye uygulanan bir kaplama çeşididir. Uygulama konusunda, zemin kaplama oranla daha uğraştırıcı olsa da sıfır hata ile işin içinden çıkılmasını sağlar.

Plastik yer döşemeleri; sağlam,uzun ömürlü kullanılabilen, kolay temizlenebilen ürünlerdir. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedirler. Daha çok yer karosu olarak adlandırılan bu ürünler birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Restorantlar, işletmeler, ofisler, okullar ve kurslar…

Bu döşeme çeşidinin en önemli özelliklerinden birisi farklı desen veya renkteki yer döşemelerini aynı alanda kullanarak farklılık yaratılabilmesidir. Sıradışı tasarımlar için özellikle kullanılan ürünlerdir.

Pvc döşemeleri, direkt olarak pvc den yapılabilir. Ancak nitelik yükseltmek amacı ile içeriğine kalker tozu,asbest gibi maddelerinde  eklenmesi üzerine özelliği artar. Kullanım yönü ile farklı fonsiyonlara sahip olduğu açıktır. Kullanımda sağladığı kolaylık da çok tercih edilen bir model olmasına sebep olmuştur. Bu yer döşemelerinde pvc iç yapıda arttığı sürece  yapı esnekleşir, bu da aşınma karşısında direnci arttırır. Bu sebeple kırılganlık diye bir tehlike olmaz. Dayanıklılığın artması da kullanım ömrünün direkt olarak artması demektir.

Her pvc karo 1.8-2 mm kalınlığında olabilir. Genellikle 25*25,30*30,50*50 ölçülerinde piyasada yerini ürün, özel ölçüler gerektiğinde daha büyük ve gerekli ölçülerde özel üretilebilmektedir.

Plastik Yer Döşemeleri Kullanım Avantajları Nelerdir?

Plastik yer döşemesi karolar halinde yüzeye uygulanır. Uygulama esnasında eğer bir hata olmuşsa o anda müdahale edebilme imkanı vardır. Bu nedenle yüzey kaplama çalışması yüzde 100 başarı ile uygulanmış olur.

Bakım ve onarım aşamasında alanın komple yenilenmesine gerek yoktur. Sadece zarar gören alandaki karo kaldırılır ve yerine yenisi yerleştirilir. Bu da bakım ve onarım maliyetinin çok düşük rakamlara kadar inmesini sağlar.

Temizliği oldukça basittir. Yüzey temizleyici ve su yardımı ile alan kolayca temizlenebilir. Suya karşı dayanıklı olması sebebi ile sulu ve kuru şekillerde temizlenebilmektedir.

Gün içerisinde her noktasının rahatlıkla temizlenebilmesi hijyen için önemlidir. Bu durum plastik yer döşemelerinin antibakteriyel özelliğe sahip olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda plastik yer döşemeler direk su ile temas ettirilerek de yıkanabilmektedir.

Plastik Yer Döşemeleri Kullanım Alanları

Plastik zemin döşemeleri, birbirinden farklı çeşitlerde kullanılmaktadır. Karolar halinde birbirine geçerek kullanılan döşemeler; özellikle camilerde ya da toplu kullanım alanlarında lavabo altlarında sulu zeminden korunmak amacı ile kullanılmaktadır. Ortama renkli bir hava katarlar. Yüzeyi kendiliğinden şekilli olan bu döşemeler kirlenmeleri halinde su ve fırça yardımı ile rahatlıkla temizlenebilmektedirler. Evdelerde de banyolarda zeminde kaymamak ve ayağın suya temas etmemesi için kullanılabilmektedir. Maliyet açısından oldukça ekonomiktir.

Modern plastik yer döşemeleri; ofis tipi işletmelerde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle rulo ile döşeme yapılan pvc zemin kaplama çeşitlerinin kullanılamadığı daha küçük çaplı alanlarda yüzeye karolar halinde rahatça uygulanabilirler.

Plastik Yer Döşemesi Genel Özellikleri

  1. Plastik yer döşemesi ürünleri
  2. Kesinlikle dayanıklılık esastır. Uzun süreli kullanımlarda oldukça başarılıdır.
  3. Yağa karşı oldukça dirençli bir yapıya sahiptirler.
  4. Kullanım bakımından oldukça uzun ömürlüdürler.
  5. Uygulanan basınç dikkate alındığında oldukça dayanıklıdırlar.
  6. Sesi absorbe ederler.
  7. Ekonomik bir dekorasyon ürünüdür.
  8. Kalınlıkları 2mm olan pvc karoların genişlikleri ise 2 metredir. 60*60 pvc karolar da istenildiği takdirde satışa sunulmaktadır.
  9. Aşınma konusunda dayanıklılığı oldukça başarılıdır. Bakım ve onarımı yüzeyi bozulmadığı için basit bir cila işlemi ile gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda zarar gören karolar kaldırılarak yenisi ile değiştirlebilir.

 

 

Hemen Ara
Yol Tarifi