Poliüretan Boya

29.09.2016
4.217
Poliüretan Boya

Poliüretan boya denilince akla gelen ilk şeylerden bir tanesi o kadar boyanın içinde bir yenisi daha mı çıkmış olduğu hissidir. Aslında tamamen öyle değildir. Biz biraz daha kelimemizi anlar hale getirerek, yarı matlaştırılan son kat boyası diyebiliriz. Aslında var olan poliüretan boya günümüzde zenginleşerek içerisine bazı katkı maddelerin de eklenmesiyle daha dayanıklı ve daha akışkan görünüme sahip hale getirilmiştir.

Sanayi, ticari araç ve çelik imalat sektöründe başarıyla uygulanarak, son kat boyayla kalite artırılmıştır. Sadece bu alanlarla da sınırlı kalmayıp, tüm sanayi alanında gönül rahatlığıyla uygulanabilmektedir. Poliüretan boya uygulamasını kişi firmalardan teneke kutu halinde alıp, içerisinde yazılan talimata göre uygulayabileceği, bilinen kişiler tarafından uygulanması her zaman daha doğru sonuçlar vermiştir. Alınan bu boya, üzeri açıldıktan sonra kuvvetli bir şeyle karıştırıp, homojenize etmek gerekir. Sonra talimata uygun bir şekilde içerisine belli miktarlarda poliüretan sertleştirici eklenerek karıştırılır.

Isı ayarını da oda sıcaklığına göre ayarladıktan sonra ister püskürtme aparatı takarak, ister normal bir şekilde arzu edilen yerlere uygulama yapılır. Eğer ikinci bir uygulama daha yapılacaksa, ilk boyanın üzerinden 60 dakika geçmesi gerekir.  Kesinlikle dikkat edilmesi gereken nokta yaş üstüne yaş uygulama yapılmamasıdır. Poliüretan boya içerisinde ağır kimyasal olduğundan boya yapılan yer mutlaka havalandırma yapılmalı ve iş bitimine kadar da havalandırmalar açık bırakılmalıdır. Bu hususlara dikkat edildiği sürece kullanıcıların bu boyadan memnun kalacakları aşikardır.

Hemen Ara
Yol Tarifi