Poliüretan Epoksi Kaplama

Poliüretan Epoksi Kaplama

Öncelikle poliüretan nedir? Poliüretan kaplama hangi alanlarda kullanılır ve ne işe yarar bunları anlatmakta fayda var. İlk olarak 1937 yılında Alman bilim adamı tarafından keşfedilen poliüretan, bir tür köpüktür. Esnek ve esnek olmayan şeklinde ikiye ayrılan polimer yapıya sahip farklı türde süngerdir. Yatak ve mobilya döşemelerinde konforu sağlamak için de kullanılabilir. Esnemeyen köpükler de ısı ve ses yalıtımında kullanılır. Ses geçirmez özelliği de tercih oranını arttırmaktadır.

Isı tutma özelliği ile en iyi ısı yalıtım malzemesi olarak bilinen poliüretan, aralarında boşluk oluşturmadan dizelenmiş köpük bütünü olması nedeniyle ses geçirmez özelliği de yalıtım konusunda gerekli bir materyal olduğunu kanıtlamıştır. Çünkü 50 desibele kadar olan sesi içerisinde hapsedebilmektedir. Buna bağlı olarak poliüretan kaplama birçok alanda kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Dış cephe ve çatı yalıtımında da kullanılan poliüretan kaplama ısının ev içinde kalmasını sağlayarak enerji tasarrufuyla birlikte hem ev bütçesine hem de devlet ekonomisine katkı sağlamaktadır. Poliüretanların tercih edilme sebepleri arasında koku yapmaması, bakteri üretmemesi ve çürümemesi gibi özellikler yer alır. Bu tip özelliklerle de çevre dostu olduklarını da kanıtlamaktadırlar. Poliüretan sayesinde dış cepheye yapılan boyalar da uzun süre işlevselliğini koruyacaklardır. Uygulama alanları arasında perde duvar, yan duvarlar, termal havuzların zeminleri, su yalıtımı yapılmış düz zeminler yer almaktadır. Sağlık açısından da zararlı olmayan ürünler kullanıcıların tercihi olmaya devam etmektedir.

Hemen Ara
Yol Tarifi