Spor Salonu Zemin Kaplamaları

25.11.2016
3.598
Spor Salonu Zemin Kaplamaları

Spor salonlarında zemin kaplamaları , genelde EN 14904 standartlarına göre üretilir. Spor PVC kaplamalarında CLP sistemi kullanılır. CLP sistemi uygulamayı kolaylaştıran, dayanıklılığı ve dengeyi artıran polimer bağlardan oluşan bir sistemdir. Spor salonlarının zeminleri, hem sağlık açısından hem de düzlük açısından dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. En ufak bir yamukluk ya da çıkıklık durumunda hepsinin çıkarılıp alt zeminin tekrardan yapılması gerekmektedir. Küçük hatalar diye görünen şeyler ileride büyük olaylara sebebiyet verebilmektedir.

Spor salonlarında zemin kaplamaları uygulamaları oldukça kolaydır. Mevcut zemin pürüzsüz hale getirildikten sonra akrilik yapıştırıcı zemine sürülür. Yapıştırıcı zemine yayılır. Geometrik şekli tam düzgün olmayan yerlerde aynı renkte ek yapılır. Özellikle ek yapımı gerekliliği olan yerlerde alt zeminin mutlaka dümdüz hale getirilmesi gerekmektedir ve yapıldıktan sonra en az üç gün kullanılmamalıdır.

Bütün spor dallarının sahalarında bu sistem kullanılmaz. Spor salonlarında zemin kaplamalarının uygulandığı alanlar olarak aerobik salonları, voleybol sahaları, basketbol sahaları , hentbol sahaları ve yoga salonlarını örnek verebiliriz. Spor PVC yer kaplaması üç tabakadan oluşur. Üst tabaka, cam yünü ile güçlendirilmiş tabaka ve alt PVC köpük tabaka. Bu zeminin maç sonralarında, üzerilerine birşey döküldüğünde , zamanla oluşan lekelerde temizlik yapmak için güçlü kimyasallara ihtiyaç duyulmaz. Bu ürünler çevreye dost ürünler olarak bilinir. İçerisinde solvent içermez. Dolayısıyla sağlık yönünden diğerlerine göre iyidir.

Hemen Ara
Yol Tarifi