Spor Zemin Kaplama Sistemleri

20.12.2020
11.163
Spor Zemin Kaplama Sistemleri

Spor müsabakalarında sporcunun performansını arttıracak önemli noktalardan birisi zemindir.  Sporcunun sağlığını olumlu ya da olumsuz etkileyecek kadar önemlidir. Yapılan sporda sporcu belirli oranda ayak ve bacaklarına yüklenir. Burada sporcunun ayak ve bacak sağlığı büyük oranda kullandığı ayakkabıya ve bu ayakkabı ile zemin arasındaki iletişimin bütünlüğüne bağlıdır. Spor esnasında yüzey sporcunun ayak-bacak sağlığını zorlayacak sertlikte asla olmamalıdır. Uyguladığı hareketle aynı doğrultuda kısmen esnemesi gereklidir. Bu bacak kaslarının zorlanmadan hareket etmesini sağlamaktadır. Zeminin esnekliği performansı direk etkileyebilmektedir.

Zemindeki esneme özelliği kemik ve eklemlere yüklenecek yükün hafiflemesini sağlar. Sürtünme özelliği daha az olan bir zemin de yapılan spor esnasında eklem ve bağlara yüklenen yükü hafifletir.

Spor esnasında herhangi bir düşme durumunda yaralanmayı en aza indirmek yine zemin yumuşaklığına bağlıdır. Eğer düşmenin gerçekleştiği alanda sürtünme fazla ise bu durumda sporcu daha büyük zarar görür, bağlarda ya da liflerde kalıcı hasarlar dahi oluşabilir.

Spor zemin kaplamalarında kaplama türünü belirleyen kesinlikle sporun çeşididir. Bu döşemeler ahşap, akrilik,pvc, kauçuk, tartan ya da çim halı şeklinde olabilir. Yine zemine yapılacak döşemeyi belirleyen bir diğer husus da mekanın iç ya da dış mekan oluşudur.

Ahşap Spor Zemin Kaplama Sistemleri

Top ile oynanan sporlar için kullanılan alanlarda ahşap döşemeler kullanılmaktadır.  Ahşap yapısının yumuşak olması ve sert olmaması çok önemlidir. Bununla beraber dış yüzeyine çatlak, pürüz ya da ahşap parçacıklarının olmaması çok önemlidir.  Bu sebeple yaygın olarak akçaağaç ile meşe kullanılmaktadır. Eğer kullanılan alan bir dans pisti ise esnek ve yaylı döşemeler kullanılmaktadır. İhtiyaç hasıl olduğunda bu kaplamaların altına sakız ağacı katmanı ya da asbest kullanılabilmektedir. Ahşap spor zemin kaplamaları özellikle hentbol, basketbol,voleybol sahaları ile dans pistlerinde kullanılmaktadır.

Pvc Spor Zemin Kaplama Sistemleri

Yapısı itibari ile spor alanlarında kullanılması en uygun malzeme pvc dir. Pvc spor zemin kaplamaları, homojen ve oldukça estetik ürünlerdir. Kalınlık ve ebatların isteğe göre belirlenebilmesi, estetik duruşu,renk ve desen seçeneklerinin çok fazla oluşu bu ürünlerin piyasa çok fazla tercih edilmesine sebep olmuştur. Bununla beraber uygulama işlemindeki kolaylık ve maliyetindeki düşük rakamlar bütün gözleri üzerine çekmektedir. Aşınma tabakasının saf pvc den oluşması sebebi ile oldukça dayanıklı bir yüzeye sahiptirler.  Sesi iletmezler, dış yüzeyi çizilmelere karşı dayanıklıdır. Kolay temizlenebilme özelliği sayesinde hijyeniktir ve daima parlak bir yüzeye sahiptir.  Düzenli bakımları kolay ve uygun maliyetlerle yapılabilmektedir.  Jimnastik, yoga,aerobik,hentbol,voleybol,basketbol salonlarında kullanımı oldukça yaygındır.

Akrilik Spor Zemin Kaplama Sistemleri

Akrilik spor zemin kaplama ürünleri spor salonlarında sert ya da yumuşak alanlar oluşturmak için oldukça elverişlidir. Uygulaması 2-3 mm kalınlığında asfalt veya beton üzerine yapılabilmektedir.  Spor müsabakaları ve sporcular için önemli olan kaydırmaz zemin özelliğine sahiptir. Oldukça hijyeniktir ve esnek bir yapıya sahiptirler. Isı ve neme karşı dayanıklı yapısı sebebi ile yoğun trafik altında olan alanlarda kullanımı uygundur.  Kimyasallara direnç noktasında başarılı bir performansı vardır.  Uzun dönemler boyunca kullanılması bakımlarının düzenli aralıklarla üreticinin belirttiği şekillerde yapılmasına bağlıdır.  Bowling salonlarında, çok amaçlı kullanıma açık spor salonlarında, atletizm pistleri ile tenis kortlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Poliüretan Spor Zemin Kaplama Sistemleri

Özellikle beton  zeminlere uygulanan bir zemin kaplama türüdür.  Rahat temizlenebilir ve sararma yapmayan bir yüzeye sahiptir. Aşınmalara karşı oldukça dirençli ve koruyucu özelliği olan bir zemin kaplayıcısıdır. Topa ivme kazandırma yeteneği sebebi ile topla oynanan sporların alanlarında kullanıma uygundur. Ve en çok tercih edilen modeldir. Yüzeyi mattır. Mat olması ışığın yüzeyde parlamasına ve yansımasına engel olmaktadır. Üzerindeki yükün ağırlığı ne olursa olsun bu ağırlığın uyguladığı basınçtan asla etkilenmez. İçerisinde bulunan poliüretan sayesinde çizilmez ve aşınma yapmaz.  Poliüretan spor zemin kaplama türünün de uzun yıllar kullanılabilmesi yine periyodik bakımlarının düzenli yapılmasına bağlıdır. Jimnastik,güreş ve birçok spor dalında faaliyet gösteren spor  salonlarında kullanıma uygundur.

Kauçuk Spor Zemin Kaplamaları

Kauçuk spor zemin kaplamalarının etkin maddesi olan kauçuk, yapısının çok fazla yük ve basınça dayanıklı olması sebebi ile kullanım ömrü oldukça uzundur. Yüzeyinde aşınma olması çok zordur.  Özellikle yapılan spor esnasında meydana gelen düşmelerde sporcuların bacaklarında ya da vücutlarında en az zararı görmelerini sağlayacak yumuşak bir yapıya sahiptirler. Darbeyi emme özellikleri vardır. Topun zıplama hareketini desteklediği için ayrıca sporda verimlidir. Bütün spor dalları için kullanılan spor salonlarında kullanıma uygundur.  Dokusundaki hassas ve esnek yapı, bacak eklemleri ile kaslarda ağrı yapmaz. Olası bir incilmeye karşı önlem alınması için gerekli zemindir. Yapısında bulunan oluklar yüzeydeki suyu alta geçirir. Bu nedenle yüzey daima kurudur. Kesinlikle kaygan bir yüzey yoktur. Tenis kortları, atletizm pistleri ile diğer spor salonlarında kullanıma uygundur.

Tartan Spor Zemin Kaplama Sistemleri

Tartan spor zemin kaplamaları, esnek ve darbeleri emici özelliğe sahiptirler. Isıl farklılıklar karşısında oldukça dayanıklı olmakla beraber  tam bir çevre dostudurlar.  Isı farkları deforme olmasına sebep olmaz. Kaymaz yapısı sayesinde özellikle yürüyüş alanlarında kullanıma uygundur. Kolayca temizlenebilir yüzeylerdir.

Tartan Spor Zemin Kaplama Türleri

  1. SBR

Sbr granülleri oldukça renkli ve ultraviyole ışınlara karşı dayanıklıdırlar. Bu granüller poliüretan ile karıştırılır. Bu karışım demir oksit ya da krom oksit ile renklendirilir ve  tartan zemin kaplamaların 1.türü ortaya çıkar.  Sporcular için en dikkat çekici özellikleri su geçirgenliği ve esnek yapısıdır.

  1. SBR+EPDM

1.grup sbr granülünden yapılır. Poliüretanlarla bağlanır ve 2. Grup madde olan EPDM renklendiriciler eklenir ve yine poliüretanlar yardımı ile ortaya renkli bir zemin kaplayıcısı çıkar. SBR+EPDM türü genellikle tenis kortlarında, koşu,yürüyüş ve bisiklet yollarında kullanılan zemin kaplama türüdür.

Çim Halı Spor Zemin Kaplama Sistemleri

Çim halı saha spor zemin kaplamalarında kullanılan halı türleri polipropilenlerdir.  Bunlar futbol ve tenis sporları için en uygun alanları meydana getirmektedirler. Bu halılar polipropilen ipliklerden üretilir. Üstün su geçirme özelliğine sahip olmaları sebebi ile yağışlı havalarda dahi sporun icrasına engel teşkil etmeden rahatlıkla müsabakanın gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Ve oyuncuların bu olumsu şartlarından dolayı performansının düşmesini engellemektedirler. Yapısında bulunan özel kaygan madde, sporcuların zıplama ya da sıçrama gibi hareketlerinde destekleyici rol oynar. Yüzeyinin yumuşak ve kaliteli bir yapıya sahip olması nedeniyle yaralanma, yanık, çizik şekilde olumsuzluklarla karşılaşılmasını ya da en hafif şekilde atlatılmasına sebep olur. Özellikle futbol sahalarında ve tenis kortlarında kullanılır.

Spor zemin kaplama sistemlerinde fiyatı belirleyici özellik spor yapılan alanın şekli ve kapladığı ölçülerdir. Bununla ilgili uzman ekibimiz, en doğru zemini alanınıza döşemek üzere sizi en doğru şekilde yönlendirmeye hazırdır. Karar vermeden önce bizimle mutlaka irtibata geçerek sahip olduğumuz spor zemin kaplama ürünlerini ve çeşitlerini inceleyebilir, aynı zamanda en referanslarımızı da inceleyerek işimizin ehli olduğumuzu açıkça görebilirsiniz. Bu sayede spor zemin kaplama işinizi güvenle şirketimize teslim edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!
Hemen Ara
Yol Tarifi