Su Geçirmez Zemin Kaplama

24.06.2019
2.880
Su Geçirmez Zemin Kaplama

Su geçirmez zemin kaplama özellikle, suyun alt zemine asla geçmemesi gereken yerler için oldukça ideal bir çalışmadır. Suyun sızmasında özellikle rahatsız olunacak alanlar bilhassa evlerde teras katlar, otopark girişleri ya da iç alanları, bahçeli evlerde bahçe zeminleri gibi alanlarda kullanılması çok büyük avantaj sağlamaktadır.

 

Çatı terasları, balkonlar, garajlar ya da bahçe zeminleri gibi yerlerde ya da işyerlerine ait dış mekanlarda bulunan fayans zeminlerin arasında bulunan derz dolguların zaman içerisinde aşınması sonucu, bu boşluklardan su sızmaya başlar. Teraslarda sızma yapan boşluk aynı hizada alt katın tavanında nem ve rutubet yapar. Hatta ilerleyen durumlarda su birikintileri sebebi ile tavanda inanılmaz kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır.

 

Bahçeli dış mekanlarda da su sızmaları sebebi ile betona sızan su duvarlara doğru ilerleyebilir ve duvarlarda kötü bir görüntüye yol açabilir. Bunun haricinde eğer duvarlarda herhangi bir döşeme varsa rutubetten sebeple döşemelerin dökülmesi gibi bir durum ya da kabarmalar ortaya çıkacaktır. Bahçeli dış mekanların, balkonların,terasların toz ve kirlilikle devamlı temas halinde olması sebebi ile su ile yıkanmaları gereklidir.

 

Aynı zamanda yağışlı havalarda düzenli olarak su alan ortamlar olduğu da açıktır. Fayans derzlerindeki deformasyon sebebi ile aldıkları bu suyu sızdırmaları ciddi maliyet gerektiren tadilatlarra ya da ciddi görüntü kirliliğine sebep olabilmektedir.

 

Bazı dairelerde banyolarda fayans derz boşluklarının su kaçırması sebebi ile banyo içerisinde biriken ya da sızan su alt dairelerin tavanında çok ciddi hasara sebep olabilmektedir. Bu durumda fayansların komple kaldırılıp yeniden döşenmesi bile bu durumu düzeltmeyebilir. Ya da çok yoğun şekilde kullanılan geniş mutfaklarda,bulaşıkhanelerde su geçirmeyen yüzey ilk tercih sebeplerindendir. Bu alanlarda aktif şekilde su kullanılması yüzeyin altında sızma olmasına sebep olmaktadır. Bu durumda mekan yüzeyleri nem ve rutubet sebebi ile hijyenikliğini yitirmekte ya da sağlık açısından uygun olmamaktadır. Su geçirmez zemin kaplama ürünleri su sızdırmdığından koku olmasını da engeller.

 

Bütün bu olumsuzlukları engellemek adına bu alanların tamamını su geçirmez zemin kaplama malzemeleri ile kaplamak gereklidir. Bu zemin kaplama çeşidi sizin hem daha hijyenik alanlara sahip olmanızı sağlayacak, hem de su geçiren alanların ortaya çıkaracağı maddi hasardan da kurtarmış olacaktır.

 

Dubleks evlerde oturanların büyük korkulu rüyası haline gelen duvarların su geçme ihtimali, bu çalışma ile artık son bulacaktır. Terası duvarlar dahil bu kaplama ile kapladığınızda su geçirmez yapısı sayesinde ne alt kata ne de terasa bitişik alanınıza kesinlikle su sızmayacaktır. Temizliğini dilediğiniz kadar su ile yapabilir ve oldukça temiz bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Dekoratif ve modern görünümü sayesinde özellikle ticari mekanlarda daha çok tercih edilmektedir.

Su Geçirmez Zemin Kaplama Yapısal Özellikleri

Su geçirmez zemin kaplama işleminde polyurea uygulaması kullanılmaktadır. Bu uygulamanın en önemli özelliği yüzde 100 su geçirmez yapıya sahip olmasıdır. Polyurea izolasyon malzemesi püskürtme sistemi ile uygulanır. Püskürtme sayesinde uygulamanın yapılmadığı en ufak bir alan dahi kalmaz. Eşit oranlarda tüm yüzeye uygulanır. Uygulama için ekstra bir alana gerek yoktur. Püskürtme yapıldığı andan itibaren zemin kaplama ürünü kurur ve akabinde kullanılabilir hale gelir. Bu uygulamada ortaya çıkan modern ve dekoratif görüntü ekstradan fayans döşenmesine gerek bırakmaz. Renk seçenekleri ile oldukça farklı mekanlar ortaya koymaktadır.

 

Uygulama yapılacak alanın düz ve temiz bir yüzey olması gerekmektedir. Uygulama yapıldıktan sonra üzerine astar atılır ve bu astar kış mevsiminde 18 saat, yaz mevsiminde ya da bahar aylarında 5 saate kadar kuruma özelliğine sahiptir.

Hemen Ara
Yol Tarifi