Poliüretan Zemin Kaplama

23.09.2022
83
Poliüretan Zemin Kaplama

Poliüretan Zemin Kaplama

Poliüretan zemin kaplama uygulaması sayesinde kimyasal etkenlere maruz kalan zeminlerinizi koruyabilirsiniz. Aradığınız hizmet Eposoft Epoksi’de!

Orta derece ya da ağır mekanik veya kimyasal etkenlere maruz kalan zeminlerde kullanılan çatlakların örtülmesi için tercih edilen, temizleme kolaylığı sunan, hijyenik, mat ya da parlak yüzeyli olacak şekilde yapılan kaplamaya poliüretan zemin kaplama adı verilmektedir. Bu kaplama uygulamasının çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Bunlar;
-Kimya ve ilaç endüstrisi
-Üretim alanları ve depolar
-Uçak-motor bakım atölyeleri
-Okul, kütüphane
-Sergi ve fuar alanları
-Otel ya da sosyal alanlar
-Alışveriş merkezleri, mağazalar ve marketler
-Hastaneler
-Huzurevi
-Muayenehaneler
-Garajlar
-Depolar

Poliüretan kaplama özel kimyasal bulunduran bir kaplamadır. Kişilerin istediği renkte, şekilde ve resimde uygulamalar yapılabilmektedir. Poliüretan zemin kaplama uygulamasının dekoratif olarak kullanıldığı alanlarda vardır. Bunlar;
-Ofisler
-Mağazalar
-Alışveriş merkezleri, marketler
-Oteller
-Spor ve fitness salonları
-Sergi salonları, sanat galerileri
-Okullar
-Kütüphaneler
-Hastaneler
-Huzur evleri
-Muayenehaneler

Poliüretan Zemin Kaplama Nedir?

Beton ya da çelik yüzeylere uygulanabilen, temizliği kolay, sararma yapmayan, aşınmaya karşı direnç gösteren oldukça etkileyici ve koruma özelliği bulunan bir uygulamadır. Pek çok alanda kullanılabilen derzsiz ve birleşimsiz bir şekilde uygulaması yapılabilen bir kaplama çeşidi olarak bilinmektedir. Tamamen kişilerin istekleri doğrultusunda mat ya da parlak veya renkli yüzeyler tasarlanabilmektedir.

Özellikle tozlu ortamlarda tozun birikme yapmayacağı ve kolay bir şekilde temizleyebileceği bir kaplamadır. Poliüretan zemin kaplama uygulaması dış mekanlarda ve iç mekanlarda uygulanabilmektedir. Güneş ışınlarına, çatlamalara, kurumaya ve bunun gibi aşınmaya sebep olacak durumlara karşı dayanıklılık gösteren bir uygulamadır. Estetik, hijyenik ve kaymaz bir zemin için yapılan bu uygulama ambar, garaj, gıda ve ilaç fabrikaları gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Poliüretan zemin kaplama uygulamasında renk çeşitliliği de oldukça fazladır. Böylece istenilen görsel etki yaratılabilmektedir. Toz tutmaz, sesi engeller, dekoratif ve dayanıklıdır. Bakım ihtiyacı oldukça az olan bir uygulamadır. Püskürtme şeklinde ya da yere serilme şeklinde kaplanabilmektedir. Aşınmaya karşı ve 90 C ile – 30 C sıcaklığa kadar dayanıklılık göstermektedir. Ayrıca kaplama işlemi tamamlandıktan sonra yerinden oynama gibi bir durum söz konusu olmaz.

Poliüretan Zemin Kaplama Malzemeleri

Poliüretan zemin kaplama uygulamasında kullanılan poliüretan malzemeler yarı esnek özelliğe sahiptir ve su ile kimyasal maddelere karşı dayanıklılık göstermektedir. Bu sebepten dolayı da kimya, ilaç sektörü ve fabrika gibi alanlarda ilk ve en çok tercih edilen zemin kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Esnek bir yapıya sahip olması sebebi ile de ağır makinelerin kullanıldığı mekanlarda uygulaması yapılması gereken en uygun malzemedir.

Diğer zemin kaplama malzemeleri ile karşılaştırıldığı zaman daha kolaydır ve daha kısa bir süre içerisinde uygulaması yapılabilmektedir. Kişilerin istekleri doğrultusunda renkli, mat ya da parlak olacak şekilde uygulanabilmektedir. Yapilan uygulama sayesinde çatlak, güneş ışınları, kuruma gibi durumların önüne geçilebilmektedir.

Poliüretan malzemelerin toz tutmaz ve ses yalıtma özelliği bulunmaktadır. Oldukça dayanıklı bir epoksi zemin kaplama türüdür. Sürekli bakım yapılması gerekmez. Esnektir, kaymaz özellik göstermektedir. Güneş ışınlarına karşı son derece dayanıklıdır, renk değişimi gibi bir durum söz konusu değildir. 90 C ile -30 C arasında ısıya dayanıklılığı sağlar. Uygulama yapıldıktan sonra yerinde oynama gibi bir durum gerçekleşmez. En çok kullanılan alanlar arasında hastaneler, okullar, avmler , oteller ve spor salonları yer almaktadır.

Poliüretan Zemin Kaplaması Nasıl Yapılır?

Peki poliüretan zemin kaplaması nasıl yapılır? Bu uygulamanın ilk aşamasında uygulama yapılacak olan beton yüzeyin üst kısmı silme makinesinin ucuna aşındırıcı uç takılarak silinir. Daha sonra yüzeyin tozsuz bir hale gelmesi için endüstriyel tip vakumlu süpürge kullanılır. Epoksi astar ile yüzey astarı yapılır. Ardından üzerine kuvars kum serpilir. Son olarak yapışmamış olan kum süpürülür. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra uygulama kısmına geçilir. Epoksi ya da poliüretan esaslı self levelling malzeme sıfır olacak şekilde uygulanır. Poliüretan zemin kaplama sistemlerinde son kat boya uygulaması rulo yardımı ile gerçekleştirilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!
Hemen Ara
Yol Tarifi