Poliüretan Zemin Kaplama

Poliüretan Zemin Kaplama

Poliüretan Zemin Kaplama

Esnek Zemin Kaplamaları
poliuretan-kaplama
Poliüretan Yer Kaplama

Poliüretan Zemin Kaplama

Poliüretan zemin kaplama, dayanıklı ve dirençli bir malzeme olan poliüretan malzemesi ile yapılan popüler zemin kaplama yöntemidir.

Yapılardaki zeminin korunması, iyi bir yapıya ve aynı zamanda estetik görünüme sahip olması için zemin kaplama işlemleri oldukça önemlidir. Zemin kaplama denildiğinde birçok farklı yöntem ve teknik saymak mümkündür. Seramik, fayans, ahşap, laminant gibi birçok farklı kaplama yöntemleri vardır.

Kaplama yapılacak olan zeminin hangi malzeme ile kaplanacağı genellikle mekanın özellikleri ile ilişkilendirilerek belirlenir. Endüstriyel ürünlerin gelişmesiyle birlikte günümüzde birçok mekanda tercih edilen poliüretan zemin boyası ise en popüler zemin kaplama malzemelerinin başında gelir.

Poliüretan Zemin Kaplama Nedir?

Poliüretan zemin kaplama, uzun ömürlü kullanım imkanının yanı sıra aynı zamanda direnci, parlak ve şık görünümü ile ön plana çıkar. Poliüretan, reçine ile üretilmiş olan bir kaplama sistemi olarak tanımlanır. Reçine ile farklı kimyasal maddelerin bir araya getirilmesiyle meydana gelen poliüretan kaplama, kimyasal direnci yüksek olmakla birlikte aynı zamanda zemini dayanıklı, parlak ve uzun ömürlü forma kavuşturur.

Kimyasal direnci yüksek olan poliüretan kaplama, aynı zamanda suya dayanıklı olduğundan su ile temas eden yüzeylere de uygulanabilmektedir. Zemini estetik ve sağlıklı bir yapıya kavuşturmakla birlikte kolay şekilde uygulanabilir olması da tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

Poliüretan Zemin Kaplama Malzemeleri

Son zamanlarda yapıların zemin kaplamasında yaygın kullanılan poliüretan zemin kaplama, kimyasal bileşenlerinin etkin oranlarda karıştırılması sayesinde meydana gelir. Poliüretan kaplama malzemelerinin başında ana bileşen olan reçine gelir. Reçine içerisinde izosiyanat ve poliol adında iki farklı etken madde vardır. Bu maddeler aynı zamanda poliüretan kaplamanın dayanıklı, esnek yapıya ve şık görünüme kavuşmasını sağlar.

Poliüretan zemin boyasında kullanılan diğer malzemeler ise dolgu maddeleri ile pigmentlerdir. Dolgu ve katkı maddeleri, boyanın hem direncini hem de dayanıklılığını arttırmak için kullanılırken pigmentler ise boyaya renk katmak amacıyla yeterli miktarda kullanılmaktadır.

Poliüretan Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Poliüretan zemin kaplama uygulaması püf noktalarına dikkat edildiği ve planlama yapıldığı takdirde son derece kolay ve hızlı bir işlemdir. Dolayısıyla da ilk aşamada zemini uygulamaya hazır hale getirmek için zemin etüdü yapılarak zeminin hazır olup olmadığı kontrol edilir. Daha sonrasında detaylı bir zemin temizliği yapılır. Zira uygulama sonrasında istenilen sonucun alınabilmesi için zeminin tozsuz ve nemsiz olması son derece önemlidir.

Zemin kir, toz ve nemden arındırıldıktan sonra zeminin emilim oranının kontrol edilmesi ve kaplamanın zemine tam tutunması için rulo ya da fırça ile primer uygulanarak bir süre kuruması için beklenir. Bekleme süreci içinde uygun miktarlarda reçine, poliol ve izosiyanat bileşenleri özel ekipmanlar ile karıştırılarak poliüretan zemin boyası hazırlanır.

Primer uygulaması sonrasında hazırlanan poliüretan zemin boyası hazırlanan zemine dökülür ve zeminin tüm alanına eşit miktarda düzeltme bıçağı ile yayılır. Yayma işleminden sonra mutlaka bir süre beklenmelidir. Eğer daha kalın ve net bir sonuç hedefleniyorsa kuruma süreleri uzatılarak birden fazla bu işlem tekrarlanabilir.

Poliüretan zemin boyası kuruyup sertleştikten sonra zemin kullanıma hazır olsa da son aşamada koruyucu amacıyla üst kaplama ya da cila işlemi yapılarak zeminin dayanıklılık oranı arttırılır ve zemine isteğe göre mat ya da parlak bir görünüm kazandırılır.

Poliüretan Zemin Kaplama Nerede Kullanılır?

Poliüretan zemin kaplama, dayanıklı ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra aynı zamanda kimyasal direnci ve estetik görüntüsüyle öne çıkmaktadır. Bu sebeple birçok yapıda geniş bir kullanım alanına sahip zemin kaplamaların da başında gelir.

Poliüretan kaplama öncelikle fabrika, depo ve lojistik işletmeler gibi endüstriyel alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Endüstriyel alanların yanı sıra hastane ve laboratuvar gibi sağlık kuruluşları, restoran ve alışveriş merkezleri gibi kamuya açık ticari alanlar, kaymayan yapısı sayesinde spor aktivitelerinin yapıldığı fitness salonları ve spor salonları, araba servisleri ve garajlar, kütüphane ve okul binaları gibi akla gelebilecek birçok yaşam alanında poliüretan kaplama kullanılmaktadır.

Poliüretan zemin kaplamaları

poliüretan yer zemin kaplamaları

Dayanıklı ve dirençli yapısının yanı sıra temizliğinin kolay ve görünümünün son derece estetik olması poliüretan kaplamayı daha da cazip ve tercih edilir noktaya taşımıştır.

Poliüretan Zemin Kaplama Teknik Şartnamesi

Poliüretan zemin kaplama teknik şartnamesi, bir nevi kılavuz olarak da nitelendirilebilmektedir. Söz konusu teknik şartnamede adından da anlaşılabileceği gibi uygulama sırasında dikkat edilmesi ve uygulanması gereken tüm teknik detaylar yer almaktadır.

Teknik şartnamede yer alan tüm hususlar, uygulamanın doğru yapılması için son derece önemlidir. Poliüretan zemin boyasının kimyasal karışım oranlarından uygulama yapılacak ortamın olması sıcaklık değerine kadar tüm detaylar teknik şartnamede yer alır.

Poliüretan Zemin Kaplama m2 Fiyatları

Poliüretan zemin kaplama fiyatları, çeşitli değişkenlere göre kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Öncelikle uygulama yapılacak alanın büyüklüğü fiyatlar üzerinde en önemli faktörlerin başında gelir. Ayrıca poliüretan kaplamanın ne kadar kalınlıkta olacağı, zeminin ne kadar hazır olduğu ve zemini uygulamaya hazırlayabilmek için ihtiyaçlar, poliüretan zemin boyasının marka ve kalitesi gibi faktörler m2 fiyatlar üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.

Poliüretan kaplama fiyatlarının talebe, bölgedeki rekabet düzeyine göre de değiştiğini söylemek mümkündür. Bu sebeple fiyatlar herkes için değişkenlik gösterebilmektedir. En doğru fiyat aralığı uygulama yapılacak olan mekana göre malzeme seçimi yaptıktan sonra uygulama yapacak olan kişi tarafından verilebilmektedir.

18.08.2023
707
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Çiğdem Akkaya
Çiğdem Akkaya
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Hemen Ara
Yol Tarifi