Antistatik Epoksi Zemin Kaplama

01.09.2016
4.486
Antistatik Epoksi Zemin Kaplama

Antistatik epoksi zemin kaplama elektrik iletkenliğini uygun şekilde toprağa aktarılması ile gerçekleşen bir epoksi kaplama türüdür.  Firmalar bu uygulamayı mekanda bulunan fazla elektriği kendi üzerine çekerek elektrik çarpmalarına sebebiyet vermemesi için kullanmaktadırlar. Toz tutmayan, su geçirmeyen özelliği ile ön plana geçen kaplamalar her alanda yaygınlaşmaya başlamıştır. Elektrik akımının fazla olduğu yerler arasında tren hatları ve soğuk hava depolarında kullanılan zemin kaplamanın renk seçenekleri de mevcuttur.

Diğer ismi de ESD olarak bilinir antistatik epoksi zemin kaplama metodunun. Self leveling veya çok katmalı multilayer kaplama çeşidi ile yapılan zemin kaplama elektrik akımının etrafa yayılmaması için tercih edilebilir iki uygulamadır. Ayrıca yüksek mühendislik gerektiren bu uygulama uzmanlık olmadan kesinlikle yapılmamalıdır. Aksi takdirde elektrik yalıtkanlığı sağlanmamış olup tehlikeleri de beraberinde getirecektir. Uygulama yapıldıktan sonra uzun yıllar kullanılabilir ve oldukça dayanıklı malzemeden üretilmektedir.

Antistatik epoksi zemin kaplama alanında zevk ve renkten önce ortamın güvenliği esas alınarak yapılan bu uygulama yüksek gerilimli hatlarla çalışan ve üretimin kalitesi açısından firmaların tercih ettiği zemin kaplama uygulamasıdır. Kullanıldığı alanlara bakacak olursak. Elektrik tesisleri, ameliyathanelerde, yoğun bakım ünitelerinde, otomotiv alanında kullanılmaktadır. Kısacası elektrik iletkenliğine sahip olması gereken her türlü mekanda rahatlıkla kullanılabilir. Bir diğer bilmeniz gereken unsur da bu kaplamanın diğer zemin kaplamalarına oranla daha maliyetli oluşudur.

Hemen Ara
Yol Tarifi