Poliüretan Portakal Dokulu Kaplama

Poliüretan Portakal Dokulu Kaplama

Poliüretan Portakal Dokulu Kaplama

Yüzeysel özellikleri nedeniyle poliüretan portakal dokulu kaplama ismini alan bu uygulama, zemin kaplama dünyasının tercih ettiği bir çalışmadır. Poliüretan nedir? Poliüretan neme, ısıya ve darbeye dayanıklı özel bir formüldür. Diğer poliüretan çalışmalar gibi dayanıklı ve sağlıklı özelliklere sahiptir. yüzeyinin portakal kabuğuna benzemesi nedeniyle bu ismi alan uygulama, kayganlığın tehlike arz ettiği yerlerde kullanılmaktadır.

Fabrikalar, trafiğin yoğun olduğu meyiller yerler, otoparklar ve benzeri yerler kullanım alanlarıdır. Portakal kabuğu desenli zemin çalışması güvenli trafik için önemlidir. Zemin yapısı nasıl olursa olsun uygulama başarılı bir şekilde uygulanabilir. Zeminin sert olması yeterlidir ve zeminin kırılgan olmaması uygulamanın başarılı bir şekilde gerçekleşmesinde etkilidir.

Özel formülü hava ile buluştuğu zaman hızlı bir şekilde sertleşen bu kaplama yöntemi, kısa sürede sertleşir ve dayanıklı hale gelir. Ağırlık kaldırabilen ve aynı zamanda deformasyona karşı dayanıklı olan zemin kaplama çalışması, başarılı sonuç vermektedir. Poliüretan madde esnek, korozyana karşı dayanıklı, hijyenik ve yıkanabilir özelliklere sahip özel bir kimyasal formüldür.

Poliüretan Portakal Kabuğu Desenli Kaplama Avantajları

Uygulamanın en önemli avantajlarından biri sağlıklı olması ve bütün sert zeminlere kolaylıkla uygulanmasıdır. Bu uygulamanın avantajlarını göz önünde bulundurduğunuzda diğer uygulamalara nazaran daha kaliteli olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Poliüretan portakal dokulu kaplama ve avantajları şu şekildedir:

  • Uygulama kolaydır ve kısa sürede kullanıma açılabilir. Hızlı kuruyan poliüretan dayanıklı temel yapısı sayesinde ağır vasıtaların kullanıldığı mekanlarda güvenle kullanılır.
  • Malzeme ve işçilik göz önüne alındığında ekonomik özelliklere sahiptir ve diğer uygulamalara nazaran daha az işçiliğe ihtiyaç duyar. Nem, ses ve ısı izolasyonunda oldukça başarılıdır.
  • Estetik yapısı ve özel yüzeysel dokusu dekoratiftir ve iç dekor uyumlu özelliklere sahiptir. Yüzeysel yapısı tek parça olması nedeniyle daha şık bir görüntüye sahiptir.
  • Temizlenebilir ve suyla kolay bir şekilde yıkanabilir. Suyun çözünürlüğüne karşı formülü dayanıklıdır. Ayrıca asit ve benzeri kimyasalların çözünürlük özelliğine karşı dayanıklıdır.
  • Temizlik maddelerinin ve kimyasal maddelerin olumsuz etkilerine karşı dayanıklıdır. Kırılma, erime, çürüme ve benzeri etkiler meydana gelmez.
  • Su, ses ve ısı geçirmez özelliğine sahiptir. Özellikle zeminden soğuk alan mekanlarda hissedilir derecede ısıyı artırıcı özelliğe sahiptir. Hastane ve okul gibi kalabalık mekanlarda hijyenin yanı sıra ısı yalıtımını da başarılı bir şekilde gerçekleştirir.
  • Ağır vasıtaların ve ağır makinelerin oluşturduğu baskıdan etkilenmez ve özellikle trafik yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde kaymayı önleyici yüzeysel yapısı sayesinde güvenliği sağlar.

Yapı dünyasında uzun ömürlü ve aynı zamanda kaliteli uygulamalar tercih edilir. Zemin uygulamasında da uzun ömürlü uygulama portakal kabuğu desenli kaplama öne çıkar. İçeriğindeki özel formül hava ile buluştuğu zaman hızlı bir şekilde kuruma olur ve çok sert bir duruma gelir. Ancak bu sertlikle birlikte esnek bir yapı söz konusudur. Sert ve esnek yapısı kırılmaya karşı dayanıklıdır. Korozyon, kırılma ve çatlama gibi etkenler bu uygulamada görülmez.

Ürünün en önemli özelliklerinden biri de kırılma meydana geldiğinde tamir edilebilmesidir. Kırılan parçalara yeniden poliüretan sürüldüğü zaman yapışır ve kırık yer kolaylıkla kapanır.

Poliüretan Portakal Dokulu Kaplama Nasıl Yapılır?
Etüt çalışması, programlı ve planlı bir şekilde zemin çalışması için önemlidir. Zemin çalışmasında etüt çalışması pratik çözüm seçeneği sunar. Etüt yapılmadan doğrudan uygulamaya geçilmesi durumunda istenilen kaliteli zemin kaplama yapılamaz. Kaliteli portakal kabuğu desenli zemin kaplama için etüt çalışmasının başarılı bir şekilde yapılması gerekir. Yerinde incelemede tecrübe ve profesyonellik önemlidir. Deneyimli elemanların yaptığı inceleme poliüretan uygulamanın başarısını doğrudan etkiler.

Etüt çalışmasında usta ekip yeri inceler ve yerin yapısını analiz eder. Zemin kırılan beton özelliğine sahip ise bu durumda zeminin sertleştirilmesi gerekir. Zeminde çatlak veya dökülme gibi durumlar söz konusu ise bu durumda doldurma işlemi yapılır ve zeminin düzleşmesi sağlanır. Zemin gevşek ve kırılgan ise bu durumda poliüretan zemin kaplama yapılmaz.

Kaymaya müsait olan yerlerde kayganlığı gideren poliüretan portakal dokulu kaplama, maksimum kaymayı önleyen özellik söz konusudur. Bu özellik ürünün, özellikle güvenlik söz konusu olan yerlerde kullanımını artırmaktadır. Buz, su veya aşırı nem poliüretanın genel yapısına her hangi bir zarar vermez.

Zemin etüdü sonrasında astar atılır ve asıl kat için zemin oluşturulur. Üst kısma asıl kat atılır ve uygulama bitirilir. İşçilik önemlidir ve çalışmanın kalitesini doğrudan etkiler. Zemin etüdü başarılı bir şekilde uygulandığı zaman çalışma daha kaliteli bir şekilde gerçekleşir. Ustalar bu nedenle ilk aşamada  zemin tesviye işlemine önem vermektedir.

Poliüretan Portakal Dokulu Kaplama Fiyatları

Yüzeysel çalışmalarda yapı dünyasında metrekare birimi kullanılır. Metrekare bazında işçilik fiyatı oluşturulur ve metrekare miktarı arttığı zaman fiyat da artmış olur. İşçilikle birlikte malzeme ve nakliye gibi giderler de fiyatı etkiler. Listeye eklenen masraflar alt alta yazılır ve ödenecek miktar belirlenir. Talebin artması durumunda fiyat da artmaya başlar ve fiyat yeniden şekillenir. Piyasada meydana gelen fiyat artışları da doğrudan fiyatı etkiler.

Döviz artışları da poliüretan fiyatları üzerinde etkili özelliklere sahiptir. Döviz artışı fiyatların artmasına neden olmaktadır. Firma olarak bu artışı minimum seviyede yansıtıyoruz ve rakamları makul seviyede tutuyoruz.

09.07.2023
1.049
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Çiğdem Akkaya
Çiğdem Akkaya
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Hemen Ara
Yol Tarifi