Portakal Dokulu Zemin Kaplama

Portakal Dokulu Zemin Kaplama

Portakal Kabuğu Desenli Epoksi Zemin Kaplama Çalışması

Bu çalışmaya portakal dokulu zeminli denilmesinin en önemli nedeni yüzeyinin pürüzlü olmasıdır. Portakal kabuğu gibi yüzeyinin pürüzlü olması, özellikle kaygan zemin oluşumunun meydana geldiği yerlerde, kaymayı tam anlamı ile ortadan kaldırmaktadır. Portakal kabuğu desenli epoksi uygulaması zeminin yapısına uygun şekilde tesviye edilir.

Kaygan olan zeminde yürümek ve hareket etmek oldukça zordur. Zeminde meydana gelen kayganlığın ortadan kaldırılması güvenlik açısından önemlidir. Fabrika ve benzeri birçok önemli mekanda kaygan zemin kazalara neden olabilir. Tıbbi ilaç üreticileri, askeri alanlar, güvenlik alanları, fabrikalar, imalathaneler ve sanayi üretim tesislerinde kaymayan zemin çalışmalarında portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama öne çıkmaktadır.

Yüzeysel yapı zemin kaymasında önemli rol oynayan bir etkendir. Tırtıklı yüzeyler düz yüzeylere nazaran kaymaz özelliklere sahiptir. Özel formüllü portakal kabuğu desenli epoksiler de girintili yüzey yapısı sayesinde kaymayı önler.

Portakal Kabuğu Desenli Epoksi Kaplama Özellikleri

Zemin kaplama işlemlerinde güvenlik konusu önemlidir ve özellikle kayma sorunu meydana geldiğinde yüzey yapısı öne çıkmaktadır. Epoksi kaplamada portakal dokulu yüzeyine benzeyen özel uygulama, kayma riskinin artış gösterdiği noktalarda önemini korumaktadır. Kaymaya neden olan parlak yüzey, özellikle ıslandığı zaman daha kaygan olmaktadır. Portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama, tıpkı ayın yüzeyindeki kraterler gibidir. Yüzeydeki bu girintiler estetik bir görüntüye sahiptir ve zeminin görüntüsünde her hangi bir olumsuz durum meydana getirmez. İç dekorasyon çalışmalarında zemin kaplama işlemlerinde tercih edilmektedir.

Profesyonel işçilik ile birlikte kaliteli malzeme kullanımının önemli olduğu zemin kaplama işlemlerinde en önemli konulardan biri de estetiktir. Renk ve yüzeydeki pürüz desenler güzel bir görünüm oluşturmaktadır. Yüzeydeki girinti ve çıkıntıların yanı sıra özel renk tasarımı mekanın iç dekorunun mükemmel görünmesinde etkili olmaktadır. Portakal dokulu epoksi zemin kaplama renklendirme işleminde epoksi boya kullanılır. Renk seçenekleri zeminin ana rengi ile uyumlu bir şekilde gerçekleştiğinde ortaya göz alıcı bir çalışma çıkmaktadır. Boyama işlemi sonrasında su ile temas sonucunda her hangi bir mekanik bozulma meydana gelmemektedir.

Diğer zemin kaplamalara nazaran birden fazla avantajı olan portakal dokulu zemin kaplama ısı yalıtımında başarılıdır. Ayrıca nem izolasyonu konusunda da tercih edilen bir seçenektir. Suyun çözücü özelliği beton veya fayans gibi maddeler üzerinde etkili özelliğe sahiptir. Epoksi maddesinde ise suyun çözücülüğü yoktur ve izolasyonda oldukça etkilidir.

 

Portakal Kabuğu Desenli Epoksi Avantajları

Yapı dünyasında avantajlı seçenekler her zaman için tercih edilir. Portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama uygulamasının avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kullanım süresi oldukça fazladır ve ömür boyu kullanım garantilidir. Darbelere, basınca ve diğer etkilere karşı oldukça dayanıklıdır. Dış mekanda geçiş noktalarında güvenli bir şekilde kullanılır.
 • Yüzey yapısı pürüzlü olsa da kir tutmaz ve yıkanabilir özelliklere sahiptir. silinebilir ve hijyenik özellik, ürünün kullanım kalitesini artıran en önemli etkenler içerisinde yer alır. Zeminin kir tutması her mekan için sağlıksız bir durumdur. Epoksi ise toz ve kir tutmadığı gibi kolay bir şekilde yıkanır veya silinebilir.
 • Ürünün en önemli özelliği ise kaymaz yüzey özelliğidir. Yüzeyin portakal dokulu gibi pürüzlü olması kayganlığını önler. Kayganlığın önlenmesi ile birlikte daha güvenli bir ortam oluşur. Portakal kabuğu desenli epoksi genel anlamda güvenliğin sağlanmasında etkilidir.
 • Kolay uygulanabilir özellik de portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama uygulamasının tercih edilmesinde önemlidir. Malzeme ve işçilik bakımından diğer seçeneklerden daha avantajlı bir üründür.
 • Renk özelliği göze hoş gelmektedir ve daha estetik bir görünüm oluşturmaktadır. Bu yüzeyler için kullanılan boyalar da epoksi özelliğine sahiptir. Isıya, neme ve soğuk havaya karşı dayanıklıdır.
 • Ürünün en belirgin özelliklerinden biri de kimyasal maddelere karşı dirençli özelliklere sahip olmasıdır. Temizlik maddeleriyle temizlenebilir ve bu esnada her hangi bir deformasyon oluşmaz. Özellikle sağlık kurumlarında hijyenin önemli olduğu yerlerde zemin çalışmalarında portakal kabuğu desenli epoksi öne çıkar.
 • Esnek ve dayanıklı olması kırılma gibi etkenlerin oluşumunu önler. Yumuşak yapısı nedeniyle düşme ve benzeri durumlarda yaralanmaları minimum seviyeye düşürür. Laboratuvar ve benzeri kimyevi maddelerin çok olduğu yerlerde kaymayı önleyen portakal kabuğu desenli epoksiler zemin için kullanılmaktadır.
 • Yirmi dört saat gibi kısa sürede kurur ve kullanıma açılır. Epoksi zemin kaplama çalışmasının hızlı kuruması iş günü kaybını önler.
 • Kaplama esnasında ekstra bir yapıştırıcıya veya çimentoya gerek yoktur. Sadece tesviye esnasında çatlak ve çukurlar doldurulur ve daha sonra üzerine kaplama yapılır.
 • Dayanıklı olması nedeniyle aşınma minimum seviyede gerçekleşir.
 • Yüzeyi pürüzlü olan epoksi kaplama renklendirilebilir ve istenilen renge boyanabilir.

 

Portakal Kabuğu Desenli Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları

Günümüz ekonomi dünyasında bütün sektörler birbirleri ile bağlantılıdır. İşçi fiyatlarındaki artış portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama işlemlerinde de artışa neden olmaktadır. Aynı şekilde petrol ürün fiyatlarının artması veya döviz artışı da fiyatı olumsuz etkiler.

Zemin kaplamada metrekare fiyatlandırma sistemi tercih edilir. Birim fiyatı ile zemin metrekare miktarının çarpılması durumunda fiyat belirlenir. Uygulama alanı genişledikçe fiyat artar ve buna bağlı olarak da liste değişir. Firma olarak meydana gelen fiyat artışını asgari kategoride listeye yansıtıyoruz.

10.07.2023
596
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Çiğdem Akkaya
Çiğdem Akkaya
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Hemen Ara
Yol Tarifi