Yol Çizgi Boyası

Yol Çizgi Boyası

Yol Çizgi Boyası

Yol yüzeyi işaretleri, sürücüler ve yayalar için yararlı olan, resmi bilgileri ileten, yollarda ve kaldırımlarda bulunan herhangi bir işareti ifade eder. Çeşitli yol çizgi boyası kullanılarak uygulanırlar. Belirli bir projede kullanılacak yol boyasının türü, gerekli kuruma süresi, trafik miktarı ve yol yüzeyi türü gibi çeşitli koşullara bağlıdır. Otoyollar ve yüksek yoğunluklu kentsel yol işaretleme projeleri için yol çizgisi boyama uzmanı, eldeki iş için hangi boya türünün en uygun olduğunu kolayca belirleyebilir.

Yol işaretleme (çizgi işaretleme veya kaldırım işaretleme olarak da adlandırılır), yapılan yüzeye ve işaretlemeye bağlı olarak çeşitli malzemeler ve boyalar kullanılarak uygulanabilir. Bu malzemelerin her biri, kaymazlık, yansıtma, uzun ömür ve performans gibi farklı özelliklere sahiptir. Yol ve zemin işaretlemelerinde en sık kullanılan malzemeler şunlardır:

  • Termoplastik
  • Su bazlı boya
  • Mma soğuk plastik boya
  • epoksi reçine

Yol Çizgi Boyası Türleri

Yol çizgi boyası muhakkak karayollarında veya kaldırımlarda bulunmalıdır. Bu sayede kurallara uygun şekilde trafik akışı sağlanır. Termoplastik yol çizgi boyası, dayanıklı ve yansıtıcı olması nedeniyle yol işaretleme için en çok tercih edilen malzemedir ve yoğun trafikli yollar için idealdir. 180 santigrat dereceye kadar ısıtıldıktan sonra yol yüzeyine püskürtülerek uygulanır, bu nedenle bazen sıcak eriyik işaretleme boyası veya sıcak bant olarak adlandırılır. Ekstra yüzey sürtünmesi ve yansıtıcılığı için, güvenliği artırmak için genellikle boyaya cam boncuklar ve dolgu maddeleri eklenir. Çizgi işaretleme için önceden şekillendirilmiş termoplastik bant da kullanılabilir.

Yol işaretleme için kullanılan su bazlı boya düşük profillidir ve kaymazdır, bu da onu yüzeyde yabancı cisim kalıntısı olmaması gereken havaalanı pistleri ve yarış pistleri için ideal kılar. Geniş renk yelpazesi, aynı zamanda otoparklar, nakliye limanları, blok döşeme yüzeyleri, depolar ve nakliye alanları için mükemmel bir seçimdir. Diğer seçeneklerden daha çevre dostudur ve mükemmel güvenlik özelliklerine sahiptir.

MMA (Metil Metakrilat), hem boya hem de termoplastik avantajları olan soğuk, çözücü içermeyen bir plastiktir. Son derece dayanıklıdır ve rengi solmadan iyi tutar, bu da onu yoğun trafik alanları, kavşaklar, döner kavşaklar ve yaya geçitleri için mükemmel kılar. Soğuk uygulamalıdır ve çabuk kurur, bu da işlerin daha çabuk bitmesini sağlar.

Epoksi yol çizgi boyası son derece dayanıklıdır ve kimyasallara karşı dirençlidir. Daha çok iç mekanlarda garaj, atölye, depo ve diğer endüstriyel zeminler gibi yerlerde kullanılır. Epoksi boya tek paket veya iki paket halinde gelir. Tek komponentli epoksi, iki komponentli kadar dayanıklı değildir. İki komponentli epoksi, uygulamadan önce karıştırılan bir reçine ve sertleştiriciye sahiptir. Uygulandıktan sonra aşınmaya, yakıta ve kimyasallara dayanıklı ayna benzeri bir film oluşturur. Sünger, boya fırçası veya sprey ile kolayca uygulanabilir.

Epoksi yol çizgi boyası piyasadaki ekonomik trafik işaretleme malzemelerinden biridir ve araştırmalar, epoksi boyaların genellikle termoplastik malzemelere göre uygulama faktörlerine karşı daha az duyarlı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, epoksi, birçok farklı yol koşulunda olağanüstü dayanıklılığa sahiptir ve en yüksek düzeyde ıslak gece yansıtma sağlayabilir. Epoksi kaplama işaretlerinin uzun ömürlü olması sayesinde, işaretleri her yıl yeniden çizme ihtiyacını ortadan kaldırarak seyahat eden halk için potansiyel tehlikeleri azaltmış olursunuz.

Yol Çizgi Boyası Nasıl Uygulanır?

Zemin iyi durumda veya yeni olduğunda, yol çizgi boyası uygulaması için bir ön adım olarak temizlik yeterlidir. Bu, toz, taş, gres veya benzin lekelerini çıkarmak anlamına gelir. Zemin temiz ve kuru olduğunda, boya uygulanabilir. Zemin çok kirliyse veya bozulmuşsa veya önceki boya izleri varsa, mümkün olduğu kadar fazla kiri temizlemek ve yüzeyi mümkün olduğunca pürüzsüz bırakmak için zımparalama ve kazıma yapılması önerilir. Ovma ve kurutma işleminden sonra sıra sprey, fırça veya rulo ile uygulamaya gelir.

Uygulama otomatik sprey makinaları ile veya manuel olarak yapılabilir. Manuel uygulama durumunda (fırça, püskürtme tabancası veya rulo), düz boyamak için çizgileri ve kenarları maskeleme bandı ile işaretlemek iyi bir fikirdir. Karıştırıldıktan sonra (su veya solvent ile), ilk kat işaretleme boyası uygulanacaktır. Kuruduktan sonra ikinci katı uygulayın, ancak bu sefer seyreltilmemiş boya ile düzgünce uygulamak gerekir.

Yol Çizgi Boyası Uygulama Türleri

Yol çizgi boyası uygulamaları için çeşitli aletler ve ekipmanlar mevcuttur. Ekstrüde edilebilir malzemeler, termoplastiklerin yanı sıra 2 bileşenli soğuk plastiktir. Bir kilometreye kadar olan yol uzunlukları için küçük ve el kumandalı makineler kullanılmaktadır. Daha uzun mesafeler için manevrası kolay, kendinden tahrikli binmeli makineler kullanılmaktadır. Her yol işaretleme makinesi,  büyük boya ve cam boncuk kaplarıyla donatılmıştır.

Kamyonlu makinalar ile uygulama oldukça pratiktir. Çeşitli gereksinimler için yükseltilebilir ve sonradan donatılabilirler. Yol işaretleme ekipmanına, kurutma ve çizgi sökme makineleri ile termoplastik malzeme (ısıtıcı) için eritme makineleri dahildir.

Değişen hızlarda bile en doğru şekilde çalışan en son,  hassas yol işaretleme teknolojileri, uzun zamandan beri tamamen otomatik olarak düzenlenen dozlama modlarına ve ölçüm teknolojilerine sahiptir. İşaretleme işlemi manuel olarak da düzenlenebilir. Markalama uzunluğu kontrol sistemi ve ayrıntılı belgelendirme teknolojisi, tüm markalama prosedürünü izler. Sonuç olarak uzun süre kalıcı ve düzgün bir yol işaretleme sağlanır ve trafik akışı devam eder.

18.08.2023
782
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Çiğdem Akkaya
Çiğdem Akkaya
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Hemen Ara
Yol Tarifi