Antistatik Zemin Kaplama

Antistatik Zemin Kaplama

Antistatik Zemin Kaplama

Antistatik zeminler ve antistatik zemin kaplama, herhangi bir ortamda doğal olarak oluşan statik elektriği alarak ve zeminden toprağa aktararak çalışır. Yükü topraklayarak, anti-statik zemin kaplaması, elektriğin birikerek mallar için zararlı veya insanlar için tehlikeli olabileceği çevreye boşalmasını önler. Paradoksal olarak, ortam veya faaliyet ne olursa olsun hemen hemen her hareket statik elektrik oluşturur. Ofis çalışanları halı üzerinde yürümekten kaynaklanan statik elektrik birikimini deneyimlemiş olacaklar, depo zemini üzerinde araç, ağır ekipman veya makine çalıştıranlar ise bunların oluşturduğu statik yükün farkında olacaklar.

Elektrostatik deşarjların çoğu 3.500 voltun altındadır ve insanlar tarafından tamamen algılanamaz, bu nedenle etrafımızda meydana gelen potansiyel olarak tehlikeli enerjinin çoğunun farkında bile olmayız. Bununla birlikte, anti-statik döşeme, tüm bu yükleri tutma ve reaksiyona neden olmadan önce topraklama yeteneğine sahiptir. Antistatik zemin kaplama pek çok kullanımı kapsar ve sonuç olarak, hangi tür anti-statik zeminin döşeneceğini seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Öncelikle, çalıştığınız veya yaşadığınız mekanlarda elektrostatik enerjinin nasıl türediği, ortalama enerji miktarının tahmini ve bölgenizdeki elektrostatik deşarjların potansiyel sonuçları dahil olmak üzere, özel kullanım durumunuz için riskleri ve gereksinimleri öğrenmenizdir.   Daha sonra, hangi tür antistatik zemin kaplama uygulamasının sizin için uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olması için uzman bir kuruma fikir danışabilirsiniz.

Genel olarak antistatik zemin kaplama, daha yüksek direnç, az enerji iletkenliğine denk gelir; ancak bu, antistatik zeminler için daha düşük direncin mutlaka daha iyi bir seçenek olduğu anlamına gelmeyebilir. Aslında, acil durum çağrı merkezleri veya hava trafik kontrol kuleleri gibi çoğu “görev açısından kritik” ortamlarda, topraklama standartları, iletken döşeme seçenekleri yerine statik enerji tüketen döşemeyi önerir. Nihayetinde, tesisinizin özel ihtiyaçları sizin için doğru olan seçimi belirleyecektir.

Antistatik Zemin Kaplama Yararları

Antistatik zemin kaplama malzemelerinin ana faydası,   elektrostatik boşalmadan kaynaklanan yaralanma ve çalışanlara, mallara ve ekipmana gelebilecek hasar riskini azaltmaktır. Anti-statik döşeme, özel elektronik ekipmanın kesintisiz elektrik kaynağına bağlı olduğu ameliyathaneler gibi sağlık hizmetleri ortamlarında esastır.

Çalışanların ve hizmet kullanıcılarının yaralanma riski ve boşaltılan statik elektrik nedeniyle mal, ekipman ve stoka zarar verme riski önemli ölçüde azalır. Özellikle tehlike arz edebilecek üretim tesislerinde sıklıkla tercih edilir. Çeşitli doku ve renklerde mevcut olan antistatik zemin kaplama, her iç mekân ayarına uygun görünür. Birçok işletme sahibi, çalışma alanlarına yüksek kaliteli bir görünüm katmak için bir epoksi veya poliüretan zemin seçer.

Antistatik zemin kaplama, statik parazite veya elektrikli makine ve ekipman hasarına karşı koruma sağlar. Bu, elektrikli ekipmanın sürekli kullanımının gerekli olduğu hava trafik kontrolü gibi alanlarda kullanım için idealdir. Antistatik zemin kaplama hem kurulumu hem de bakımı nispeten basittir. Antistatik reçine zemin kaplaması, pürüzsüz ve kusursuz bir yüzey elde etmek için diğer birçok mevcut zemin tipinin ve kendinden contaların üzerine monte edilebilir.

Antistatik epoksi veya poliüretan reçine karışımları dayanıklı, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ayrıca şoka, aşırı sıcağa ve kimyasallardan veya sudan kaynaklanan lekelere karşı dirençli olmalarından da yararlanırlar. Bu tür antistatik zemin kaplama ürünleri de pek çok alanda tercih edilebilir.

Eksiz yapısı nedeniyle, antistatik zemin kaplama, diğer birçok döşeme türünün aksine soyulmaz, pul pul dökülmez, kırılmaz, bükülmez veya aşınmaz. Aynı zamanda darbeye ve darbeye dayanıklı olduğu ve su ve kimyasal lekelenmeye karşı dayanıklı olduğu için, basit ve bakımı düşük maliyetlidir.

Antistatik Zemin Kaplama Uygulamalarının Gerekliliği

Birçok ticari ve endüstriyel üretim yöntemleri ve alanları için, statik deşarj oluşumu ciddi bir risk faktörü olarak sınıflandırılır. Tesisinizde çalışan kişiler kapalı alan içinde dolaşırken vücutlarında tutulan bir elektrik yükü her an oluşmaya devam etmektedir. Bu, metal veya başka şekilde iletken bir yüzeye dokunduklarında boşalabilir. Bunun metal bir kapı tokmağında olması sorun değil, ancak bu kıvılcım hassas bir elektronik bileşene veya yanıcı bir nesneye çarpması kötü sonuçlar doğurabilir. İşte burada antistatik zemin kaplama uygulamaları devreye girer.

Birçok endüstri için statik elektriği kontrol etmek çok önemlidir. Bilgisayar ve elektronik imalatında, antistatik zeminler, hassas elektronik ekipmanı korumak için tasarlanmıştır. Hassas elektronik devreler, devre kartları ve mikroçipler için 250 volt gibi küçük bir voltaj bileşenlere zarar verebilir. İnsanlar 2.500 voltluk statik bir yük hissedebilirler. Hap, şeker, tahıl veya cephane üreten birçok üretim tesisi, çalışanları korumak için enerji tabanlarını kullanır. En kötü senaryoda, statik bir yük, patlamalar nedeniyle can kaybına neden olabilir. Havadaki tahıl ve şeker parçacıkları ile ilaç endüstrisinde hap yapımında kullanılan ince tozlar yanıcı hale gelebilir. Bir statik elektrik arkı tutuşabilir ve bu ortamlarda büyük patlamalara neden olabilir.

Güvenlik (kıvılcımları önlemek için) veya elektronik makine ve ekipmanın tutarlı ve doğru çalışmasını sağlamak için gereken her yerde, aynı tip reçine zemin kaplamasının anti-statik, iletken sınıfı olan malzemeler ile üretilmesi esastır. İletken reçine zemin sistemleri sınıfları, genellikle formülasyona tanımlı miktarlarda ince karbon tozu veya lifler dahil edilerek, bakır topraklama bantlarının veya tellerin iletken reçine zemin sistemi oluşumuna dahil edilmesiyle normal antistatik zemin kaplama malzemelerinden geliştirilir. Bu sayede sağlam ve uygun koşulları sağlayan bir zemin kaplama tercih edilmiş olur.

10.07.2023
878
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Çiğdem Akkaya
Çiğdem Akkaya
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Hemen Ara
Yol Tarifi