Otopark Zemin Kaplamaları

Otopark Zemin Kaplamaları

Otopark Zemin Kaplama

Yaşam alanlarının çoğu bölgesine kapalı veya açık otoparklar kurulmaktadır. Araç sahiplerinin araçlarını güvenle muhafaza edebilecekleri bu bölgelerin korunaklı olması ve uygun şartlarda yapılması gereklidir. Özellikle otopark zemin kaplama konusu araçların kaymaması veya farklı durumların yaşanmaması için dikkat edilen konuların başında yer alır.

Araçların lastik yapıları kauçuk ve türevlerinden imal edilir. Bunun için de sürüşün gerçekleştiği zeminler bu malzeme ile uyum içerisinde olmalıdır. Farklı fiziksel ve kimyasal şartlardan etkilenmemeli ve konfor alanı yaratmalıdır. Otopark zemin kaplama yaptırılacağı zaman bu hususlara dikkat etmek gereklidir.

Genel olarak otoparkların zeminleri aşınır, üzerlerine bir şeyler düşürülür ve yıllarca ayak basmadan yıpranır. Tüm bunlara katlanmak zorunda olan ve her gün yüzlerce aracın üzerinden geçtiği hazır otoparklar söz konusu olduğunda, seçilen malzemelerin zorluklara uygun olması gereklidir.

Çok katlı otoparklar için, artan nem koşullarına daha yatkın bodrum katlarından günlük olarak sert hava koşullarına maruz kalabilen üst kat açık güvertelere kadar, her katın kendi döşeme gereksinimleri olabilir. Bu seviyelerin her biri için, çeşitli koşullara uyacak şekilde farklı döşeme malzemeleri belirlenebilir.

Otopark Zemin Kaplama Özellikleri

Patinaj ve güvenlik otopark zemin kaplama malzemeleri için aranan özellikler arasında ilk sırada yer alır. Arabaların ıslak zeminde savrulmasını önleyecek bir otopark zemin uygulaması her otoparkta gereken özelliktir. Bunun için uygun malzeme seçilmeli ve profesyonel bir şekilde kaplanmalıdır.

Belirli şartlara uyum göstermesi gereken birçok otopark, arabaların kaymasını önlemek için otopark zemininin kilit bölgelerine kaymaz epoksi uygulanmasını içerir. Ticari bir otoparkta asla kendiliğinden yayılan epoksi uygulanması önerilmemektedir. Otopark zemin kaplama malzemesi kuvars içerikli olabilir ancak bazı yerler basit bir rulo ile uygulanan kaplamaya uygundur. Bu tür zeminler genellikle bir kuvars kumu tabakası yayılarak ve kaymaz etki yaratmak için üstüne başka bir kat uygulanarak yapılır. Uygun tabelalar, yayalar için özel yollar ve görünür oklar da ticari garajlarda otopark zemini döşenirken çok önemlidir. Ayrıca yansıtıcı trafik işaretleme boyası kullanmayı da düşünebilirsiniz, bu, arabalar farlarını yakıp söndürdüklerinde tabelanın daha görünür olmasını sağlayacaktır.

Katlı otoparklarda zemin kaplaması yapılırken her katın bir alt kat için bir miktar su yalıtımı sağlaması gerekir. Aksi takdirde, beton yapıya zarar verme riskiniz vardır. Bu nedenle çok katlı otoparklarda poliüretan zemin kaplamaları tercih etmekteyiz. Poliüretan zeminler daha esnektir ve su yalıtım tabakası görevi görebilen bir elastiktir.

Son olarak kaplamanın, kaplamanın soyulmasına neden olan sıcak lastiklere dayanacak kadar güçlü olması gerekir. Bu, hiçbir zaman tek kat ucuz bir zemin kaplama ürünü ile yetinmemeniz gerektiği anlamına gelir. Bir otoparkta uygun bir epoksi veya poliüretan zemin, uygun bir zemin kaplaması uygulama prosedürünün tamamını takip etmelidir. Bu, yüzeyin taşlanması ve temizlenmesini, bir astarın uygulanmasını ve en az 2 kat reçine sisteminin uygulanmasını içerir. Bu sayede sağlam bir otopark zemin kaplama elde edilir.

Poliüretan Otopark Zemin Kaplama Avantajları

Kullanım amacına uygun poliüretan otopark zemin kaplama uygulamalarının farklı avantajları bulunur;

  • Poliüretan zemin kaplama altındaki yüzeyi korur, otoparkın yapı ve kumaş ömrünü ciddi anlamda uzatır.
  • Otoparkınızı kir ve kimyasallardan korur. Bu da araçlarınızın korunmasında doğrudan etkilidir.
  • Temizlemesi son derece kolay ve zahmetsizdir.
  • Sesi emerek otoparkta lastiklerden çıkan gürültüyü azaltır.
  • Mükemmel yangın derecelerine sahiptir. Yani kolay alev almazlar.
  • Diğer kaplamalara göre daha hızlı kurur, otopark yenileme projelerini hızlandırır. Vakit tasarrufu için ideal ürünlerdir.
  • Temiz, çiziksiz, pürüzsüz bir görünümle uyumlu bir zemin yaratır.
  • Işığı yansıtarak otopark görünürlüğüne ve güvenliğine katkıda bulunur.
  • Farklı sıcaklıklarda ve hava koşullarında iyi performans gösterir ve mükemmel su geçirmezlik özellikleri sunar.
  • Boyanın güneş ışığından solmasını ve sararmasını azaltan üstün UV özelliklerine sahiptir.

Kapalı Otopark Zemin Kaplama Şartları

En düşük otopark bodrum katları tamamen kendilerine ait bir eko-sisteme sahip gibi görünmektedir. Güneş ışığına çok az maruz kalan veya hiç maruz kalmayan bu alanlar, ara ve açık güverteler ile aynı esneme veya termal döngüye sahip değildir. Zeminle temas nedeniyle, bu seviyelerin artan neme maruz kalması çok daha olasıdır ve bu da döşeme için ciddi zorluklara yol açabilir. Otopark zemin kaplama uygulamalarında bu koşulların göz önünde olması gereklidir.

Beton şaplardaki nem, hızla zeminin bozulmasına neden olabilir. En alttaki bodrum genellikle su tablasının seviyesinin altında olduğundan, bunun çok yüksek bir arıza riski vardır ve bu nedenle artan nem toleransına sahip bir döşeme sistemi belirtilmelidir. Poliüretan beton zemin kaplama bu şartlar için en ideal çözümler arasındadır.

Bu malzeme, yükselen nemi dağıtma konusunda uzun süredir kanıtlanmış bir sicile sahiptir ve bu da onu bodrum katlarında kullanım için ideal kılar. Bu sistemin yekpare yapısı, nemin ürün matrisinde dağılmasını sağlayarak nem bozulmasını önler. Bunun ve yukarıda belirtilen tüm otopark sistemlerinin cilası mükemmel kimyasal dirence sahiptir ve bu, tüm güverte kaplamaları için önemlidir, çünkü dizel, yağ ve diğer mekanik sıvıların dökülmesine maruz kalma olasılığı son derece yüksektir.

Unutulmamalıdır ki bu sistem, benzersiz bir hidro-kürleme mekanizması ile özellikle karmaşık bir kimyaya sahiptir. Güvenle otopark zemin kaplama malzemesi olarak seçilebilir.

10.07.2023
779
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Çiğdem Akkaya
Çiğdem Akkaya
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Hemen Ara
Yol Tarifi