Rampa Zemin Kaplamaları

Rampa Zemin Kaplamaları

Rampa Zemin Kaplama

Zemin yapısı meyilli olan rampalar, birçok yerde geçiş trafiğini kolaylaştıran yapısal tasarımlardır. Kaydırmaz rampa zeminleri, fabrikalar için ve diğer sanayi firmaları için önemlidir. Bu tasarımlar fabrika ve otopark gibi geçiş trafiğinin yoğun olduğu yerlerde kullanılır. Rampa olan yerlerde kayma riski fazladır ve bu risk nedeniyle kaza olasılığı fazladır.

Meyilli olan zeminlerde kaymanın önlenmesi için özel bir kaplama tekniğinin uygulanması gerekir. Depo, fabrika ve otopark gibi yerlerde yürüme esnasında veya araç ile hareket esnasında kayma olasılığının olmaması gerekir. Kilitli taşlar dış mekanlar için kullanılırken iç mekan için dayanıklı ve kaymayan özelliklere sahip olan rampa zemin kaplama yöntemleri gerekir.

Kaydırmaz Rampa Zeminleri Güvenli

Zemin kaplama yöntemlerinde ‘kaymayan özellik’ rampa zemin kaplama ile mümkündür. Zemin özelliği mat olan ve ıslandığında kaymayan özelliklere rampa zemin kaplama, otoparkların giriş ve çıkışlarında etkilidir. Özellikle su ve buzlanmanın neden olduğu kayganlık geçişleri olumsuz etkiler. Otoparkların rampalı giriş ve çıkışlarında bu yöntem ile geçiş sorunu yaşanmamaktadır. Zemin kaplama işlemlerinde rampa için çözüm özel poliüretan ile yapılan çalışmalardır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri gibi özel eğitim kurumlarında rampalı çalışma uygulamalarında özel poliüretan zemin kaplama yöntemi tercih edilir. Sağlık merkezlerinde, okullarda ve alışveriş merkezlerinde poliüretan kaplamalar uzun yıllar estetik özelliğini korur.

Rampa Zemin Kaplama Neden Önemlidir?

Meyilli özelliğe sahip rampalı yerlerde en önemli konulardan biri zeminin korunması ve kayma riskinin minimum seviyeye getirilmesidir. Zeminin epoksi ile kaplanmaması durumunda nem ve sıvı geçişi artar. Beton yüzeyler sıvı geçişi nedeniyle çatlamaya ve dökülmeye başlar. Bu nedenle sıvı geçişini engelleyen kaydırmaz rampa zeminleri uzun yıllar güvenli geçiş imkanı sunar. Zemin kaplamada izolasyon ve dayanıklılık kadar rampada kaymayı önleyici özellikler de önemlidir.

Zeminin yüzeyinde oluşturulan ince zemin kaplama, zeminin yüzeyini en iyi şekilde korur ve zeminde meydana gelen deformasyonu önler. Zeminin kaymasını önleyen özel yapısı sayesinde bütün rampalı zeminlerde güvenli bir şekilde kullanılır.

Sıvı geçirmeyen, darbeye dayanıklı ve ağırlık kaldırma kapasitesi yüksek rampa zemin kaplama, poliüretan zemin kaplama yöntemi ile oluşturulur. Otoparklarda, fabrikalarda, ve meyilli geçiş noktasına sahip mekanlarda rampa zemin kaplama, kaymayan ve estetik özellikleriyle maksimum çözüm üretiyor. Araçların güvenli bir şekilde hareket etmesi için kayma veya zemin aşınması gibi etkenlerin ortadan kalkması gerekir.

Rampa Zemin Kaplama Artıları

Estetiği ile ve sağlam yapısı ile dikkat çeken kaydırmaz rampa zemin eğimli zemine özeldir. Uygulama sonrasında akma veya kayma gibi etkiler meydana gelmez. Doğrudan düz zemine yapışır ve kısa sürede kurur. Sıvı geçirmeyen özelliği sayesinde yüzeyindeki su eğimin etkisiyle aşağı doğru akar ve yüzeyde tutunmaz. Çürüme, kokma veya küflenme gibi etkiler meydana gelmez.

Diğer zemin kaplamalara nazaran daha ekonomik olan rampa zemin kaplama, özel yöntemle zemine uygulanır. Uygulama işleminde kullanılan malzeme kadar işçilik de önemlidir. Malzeme ve işçilik bakımından uygulama oldukça hesaplıdır.

Rampa zeminlerinde dekoratif seçenekler de yer almaktadır. Solvent gibi çözücü kimyasallara dayanıklı kaplamalar, özellikle sanayi dünyasında kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca patinaj oluşumunu engelleyen özel eklemeler, kaymayı maksimum seviyede önler.

Rampa Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Yüzeysel anlamda düz bir zemin özelliğine sahip olmayan rampalı geçiş noktaları, yağmur, kar ve benzeri etkenler nedeniyle deforme olur. Ayrıca buzlanma tehlikesi de bu kategoride sorun oluşturan etkenlerden biridir. Kaydırmaz rampa zemin için uygulama alanı incelenir. Kırık, çatlak, dökülmüş veya gevşek zeminler için öncelikle zemin sertleştirme ve düzleştirme işlemi gerçekleştirilir. Zeminin düzleştirilmesi ve daha sağlam bir hale getirilmesi uygulamanın başarılı olmasında etkilidir. Ustalarımız yaptıkları inceleme işlemi sonunda zemin için gerekli olan tesviye işlemini not eder.

Zemin tesviye işleminin ardından uygulama başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Ustalar zeminin düz bir şekilde çıkması ve meyilin doğru yöne verilebilmesi için dikkatli bir şekilde hareket eder. Çukur, çatlak, kırık ve dökülen zeminlere uygulanan epoksiler kısa sürede kırılır ve dağılır. Ayrıca alt kısmı nemli ise bu durumda kırılma meydana gelebilir. Bu nedenle ustalar zeminin ıslak olmaması dikkat eder.

Rampa Zemin Kaplama Nerelerde Uygulanır?

Epoksi sağlam olduğu kadar estetik özelliklere sahip bir maddedir. Meyilin ve rampanın olduğu yerlerde güvenli bir şekilde kullanılabilir. Genellikle bina girişlerinde, fabrika girişlerinde, imalathanelerde ve otopark girişlerinde rampa bulunur. Bu rampalarda kaymanın önlenmesi için özel rampa zemin kaplama yöntemi kullanılır.

Kayma ve benzeri sorunların oluşmaması için öncelikle epoksinin başarılı bir şekilde rampa yüzeye uygulanması gerekir. Kuruduktan sonra yüzey kısmı kolay bir şekilde boyanabilir. Yol işaretleri ve benzeri uygulamalar için renk seçenekleri mevcuttur. Fabrikalarda ve otoparklarda yön işaretleri uygulamaları rampa zemin kaplama uygulaması üzerine uygulanabilir. Profesyonel işçiliğin önemli olduğu bu işlemde kaliteli malzeme kullanılmaktadır.

Genel anlamda bütün mekanlarda rahatlıkla uygulanabilen bir zemin kaplama yöntemidir. Genellikle kalabalık olan ve aynı zamanda trafiği kalabalık olan mekanlarda zemin için uygulanır. Kalabalık mekanlarda zemine uygulanan baskı fazladır. Bu nedenle sağlam uygulamalara ihtiyaç duyulur. Zeminden gelen soğuğun kesilmesinde de yine epoksi zemin uygulamaları her zaman için etkilidir. Epoksinin ısı ve nem geçirmezlik özelliği ürünün kalitesini bir kat daha artırır.

10.07.2023
761
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Çiğdem Akkaya
Çiğdem Akkaya
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Hemen Ara
Yol Tarifi