Şhowrom Zemin Kaplamaları

Şhowrom Zemin Kaplamaları

Showroom Zemin Kaplama

Zemin kaplamalar, zeminin uzun ömürlü olması veya kullanılan yere uygun olacak şekilde zemini kullanışlı kılmak açsından tercih edilmektedir. Zemin kaplamalar, farklı malzemeden farklı şekillerde ve farklı montaj şekilleri ile karşımıza çıkmaktadır. Zemin kaplamalarının, zemin güvenliği ve korunması için kullanılmasının yanında artık ayrıca zeminin güzel görünmesi içinde sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle mağaza ve benzeri yerlerde müşterileri çekmek ve müşterilerin ortamdan memnun kalması adına tercih edilen ve tasarım açısından şık olan zemin kaplamamaların tercih edildiği zemin kaplamalar ön plana çıkmaktadır.

Zemin kaplamlar, estetik açıdan her zevk ve mekâna uygun olması için geniş bir renk ve tasarınım yelpazesinde üretilmektedir. Firmalar da müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak pek çok farklı seçenek sunmaktadır.

Showroom zemin kaplamaları, estetik açıdan olduğu kadar kalite açısından da olukça önemli bir noktadır. Showroom olarak kullanılan mekanlarda müşterinin dışarından çekilmesi için mekânın diğer özelliklerinin yanında mekâna ait olan zemin de önemli olacağından kaliteli ve estetik açıdan dikkat çeken bir zemin kaplama seçmek önemlidir.

Showroom zemin kaplamalarında önemli olan tek nokta doğal olacağı üzere sadece estetik açıdan dikkat çekici olması değildir ayrıca zemin kaplanın dayanıklı olması gibi özelliklere sahip olması da müşterileri tarafından aranan özelliklerdendir. Örneğin büyük eşya veya araba showrromlarında zeminin üzerinde yer alan kalıcı yüke dayanması oldukça önemli ve gerekli bir özelliktir.

Showroom olarak kullanılan bir mekânda tercih edilen zemin kaplamlarında yer alması müşteriler tarafından tercih edilen özellikler aşağıdaki gibi sıralanması ve açıklanması mümkündür:

 • Dayanıklılık; zemin kaplamların nereye yapılacağı fark etmeksizin oldukça önemlidir. Dayanıklılıktan kasıt mekanının zeminin üzerinde var olan trafikten ve üzerinde kalıcı olan yükten olabildiğince az etkilenip bu kuvvetlere direnebilmesi olarak açıklanabilir. Çünkü zemin kaplamaları sürekli olarak değiştirebilme mümkün değildir.

Ayrıca zeminde eşyaların taşınması sırasında çizilmesi veya darbelere karşı da dirençli olması zemin kaplamlarında aranan özelliklerdendir.

 • Kolay temizlenebilme ve hijyenik olma; sürekli olarak insanların bulunduğu ortamlarda hijyen en önemli konulardandır. Bunun için zemin kaplamalar antibakteriyel yapılması tercih edilmektedir. Ayrıca sürekli olarak müşterilere için temiz olması önemli olan bu zeminleri kolay kirlenmeyen ve leke tutmayan özelliklere sahip olması da avantaj olmaktadır. Kolay temizlenebilir olan malzemelerden yapılan bu zemin kaplamalar kullanımda oldukça fazla rahatlık sağlamaktadır.
 • Kaymaz özellikli zemin kaplama; insan trafiği olan zeminlerde kişilerin kolaylıkla hareket etmesi için olması gereken bu özellik olmadığı zeminlerde hem güvenlik için hem de müşterilerin satın alma deneyimi açısından olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.
 • Ses absorbe etme özeliği ise zeminde kalabalık olabilen showroom, mağaza ve toplantı alanlarının zeminleri için tercih edilmektedir. İnsanların her ayak sesinde ses çıkaran veya mekânda yer alan seslerin yankılanmasına yol açan zemin kaplama malzemeleri zemin kaplamlar için en son istenecek durumlardır.
 • Showroom veya mağazalarda kullanılacak olan bir zemin kaplamada aranan bir diğer özellik ise estetik açıdan tercih edilebilir seçeneklerin fazla olmasıdır. Farklı malzemelerden de üretilebilen zemin kaplamalar kolaylıkla farklı tasarımlar da olabilmektedir.

Showroom Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Showroom zemin kaplaması için farklı farklı zemin kaplama çeşitleri kullanılmakla birlikte yukarıdaki özellikleri göstere ve birçok açıdan avantaj sağlayan epoksi zemin kaplamlar kullanılmaktadır.

Epoksi zemin kaplamanın kullanılmasının sebepleri; darbelere dayanıklı olduğu için deformasyon riski az, esnek bir yapıya sahip, bakıma duyduğu ihtiyaç az olduğu için uzun vadede ekonomiktir, kayma riski azdır ve PVC zemin kaplamlarından yani plastik yapılı olduğu için oldukça geniş seçeneğe sahiptir. Ayrıca diğer zemin kaplama malzemelerine göre oldukça ucuz ve ekonomiktir. Uzun süreli kullanılabilir olan epoksi zemin kaplamalar sağladığı avantajlardan dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Epoksi zemin kaplama showroom amaçlı kullanılan mekanlarda kullanılan tek zemin kapama değildir fakat en sık kullanılan ve en avantajlı olanlardan olduğu için epoksi zemin kaplamanın nasıl yapıldığını açıklamak uygun olacaktır.

Epoksi zemin kaplamanın uygulanma aşamaları şu şekildedir:

 • Zemin kaplamanın yapılacağı zeminin temiz ve pürüzsüz olması oldukça önemlidir. Zeminde yer alan çıkıntı ve çukurlar giderilmelidir. Zemin eğimi ve benzeri koşullar eğer işlem yapmaya uygun değil ise zemin işlemlerden geçirilerek epoksi uygulama işlemine hazır hale getirilmelidir.
 • Zemin kaplamanın ilk katmanı olarak adlandırılabilecek olan astar katmanı yapılır. Astar çekilmesi işlemi zemin daha sert ve daha dayanıklı olması için yapılmaktadır.
 • Astar katı geçildikten sonra asarın kuruması beklenir ve astar tamamen kuruduktan sonra ise asıl katman olan epoksi katmanın uygulanmasına geçilebilir.
 • Epoksi istenen kalınlıkta ve farklı şekilde zemine sürülebilir. Böylece daha farklı görüntüler elde edilebilmektedir. Örneğin parlak veya mat olarak farklı şekillerde tercih edilebilir.
 • Epoksi zemin kaplamlarda farklı renk elde etmek için üst kısmına boya katı geçilebilmektedir. Böylece her ortam ve zevke uygun zemin elde edilebilmektedir.
 • Epoksi zemin kaplama uygulamasındaki en etkili durumlardan biri işlemi yapan kişinin becerisidir. Bu yüzden tecrübeli ve işini bilen kişilerden hizmet almak yararlı olacaktır.

Epoksi zemin kaplamlar, sağladıkları avantajlardan dolayı neredeyse her zemin için tercih edilebilmektedir. Fakat müşteri eğer showroom için farklı istek ve ihtiyaçları varsa zemin kaplama firmasından kendi için en uygun farklı bir zemin kaplama seçebilir.

10.07.2023
835
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Çiğdem Akkaya
Çiğdem Akkaya
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Hemen Ara
Yol Tarifi